İspanya, İran tankerine el koyan İngiltere’yi şikayete hazırlanıyor

İspanya Başbakan Vekili Josep Borell, “Durumları inceliyoruz ve bu faaliyetin bizim egemenliğimizi nasıl etkilediğini araştırıyoruz” dedi. Borrell, İngiliz denizcilerin Cebelitarık polisinin buyruğu altında olduğunu savına karşı çıkarak, ABD’nin buyrukları altında misyon yaptığını tez etti. 

İspanya’nın itirazının, petrol tankeri Grace 1’e Cebelitarık Limanı’nda değil açık denizde müdahale nedeniyle olduğu belirtildi. İspanya Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü de Avrupa Birliği’nin yaptırımları mucibince yapılan müdahaleye İspanya’nın karışmadığını söyledi. 

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo ise “Petrol tankerinin, AB’nin Suriye yaptırımlarına tabi olan Banyas rafinerisini gittiğine inanılıyordu” dedi. 

İngiliz yetkililerinin açıkladığı raporda, Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin Perşembe gecesi İran tankerine çıkacaklarını İspanya’ya bildirdiği ve operasyonun tamamının sivil devriye botu tarafından takip edildiği kaydedildi. 

İngiltere’nin İran’la alakalarını geliştirmeye çalıştığı bir sırada İran petrol tankerine el konulması diplomatik istikametten hassas bir durumu ortaya çıkardı. İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrılarak gemiye yasa dışı olarak el konulmasının sebebini açıklaması istendi. 

Büyükelçi Rob Macaire’nin İranlı yetkililere, petrol tankerine el konulmasını İngiliz hükümetinin Suriye Önderi Beşar Esad’a karşı yaptırımlar uygulaması olarak izah etti. 

İspanya Cebelitarık kıyısını milletlerarası sular olarak kabul ederken, İngiltere bu bölgenin kendisine ilişkin olduğunu argüman ediyor. 

haberturk.com

https://www.haberturk.com/ispanya-iran-tankerine-el-koyan-ingiltere-yi-sikayete-hazirlaniyor-2501846

Başa dön tuşu