İş Yatırım’dan GYO sektöründe risk getiri fırsatı vurgusu

İş Yatırım’ın Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı (GYO) Dal Güncelleme Raporu yayımlandı. Türkiye’de talebin demografik yapı, yüksek hareketlilik ve gelir dağılımı üzere faktörlerden etkilendiği ve her yıl yaklaşık 750 bin konuta gereksinim duyulacağı belirtilen raporda 2022 yılında konut pazarının dalgalı bir sene geçirdiği belirtildi.

Raporda 2022 yılı için konut talebini etkileyen faktörler olarak artan enflasyon başta gelirken öbür değerli faktörler olarak klâsik olmaktan uzak para siyaseti uygulamaları, TL’de meydana gelen sert paha kaybı, konut arzı kıtlığı, Ukrayna savaşı olarak gösterildi.

TÜİK’in İnşaat Maliyet Endeksi’nde de görüldüğü üzere inşaatta kullanılan hammaddelerdeki enflasyon nedeniyle 2022 yılında konutların üretim maliyeti iki katından fazla arttığı ve enflasyon ve TL’deki bedel kaybı nedeniyle inşaat maliyetlerinin artması sonrası inşaat ruhsatları sayısının gerilediğinin altı çizildi.

İş Yatırım enflasyon ve artan dış talep ile eş vakitli olarak arz zahmeti yaşayan konut kesiminin 2022 yılında yaşadığı artış sonrasında GYO bölümü için olumlu görüşlerini koruduklarını belirtti.

Güncellenen raporda araştırma kapsamında belirtilen amaç fiyat ve kestirimlerinin güncellendiği ve Özak GYO’nun da yine araştırma kapsamına dahil edildiği belirtildi.

Fiyat artışlarına karşın kesim dinamiklerinin kârlı büyüme imkanlarını artırdığı münasebetiyle risk getiri açısından fırsatlar sunduğu kaydedilirken bu kapsamda takip listesindeki Emlak Konut GYO, Torunlar GYO ve İş GYO için AL, Özak GYO için ise tut tavsiyesi verildi.

Raporda 2023’te konut dalının çalkantılı seyrini sürdüreceği, yüksek inşaat maliyetleri ve finansman zorluklarının yeni konut üretimine sekte vurmaya devam etmesi beklendiğinin altı çizildi.

Dolayısıyla arz istikametli eksikliklerin devam edeceği, yeni konut sayısının yüzde 15 azalacağı ve konut fiyatlarının yüksek seyretmeye devam edeceği kaydedildi.

AVM dalında olumlu bir tablo çizen İş Yatırım artan ziyaretçi sayısının berbat gidişatı bilakis çevirdiğini vurguladı. AVM’lerde ciroların artmasıyla birlikte portföyünde AVM bulunan GYO şirketlerinin kira gelirlerinin kıymetli ölçüde arttığı ve 2023 yılında olumlu trendin devam etmesinin beklendiğine dikkat çekildi.

Ofis bölümünde pandemi alınan darbelerin akabinde yaraların sarılmaya çalıştığı belirtilirken hibrit çalışma modelleri meskenden çalışma alışkanlıklarının kalıcı olarak değişmesi ve daha fazla dijitalleşmenin ofis talebini azaltan güçlü faktörler olduğu göz önüne alınarak ofis segmentinin en çok olumsuz etkilenen alt seğmen olduğu söz edildi.

Başa dön tuşu