İran’dan İngiltere’ye tanker tehdidi

İran İhtilal Muhafızları, dün Cebelitarık açıklarında İngiltere kuvvetlerince el konulan İran’a ilişkin petrol tankeriyle ilgili açıklama yaptı.

Habertürk’ün haberine nazaran, İhtilal Muhafızları kumandanlarından Murteza Reza tarafından yapılan açıklamada İngiltere’ye el koyduğu tankeri derhal hür bırakması daveti yapıldı. Reza ayrıyeten, tankerin bırakılmaması durumunda bir İngiliz petrol tankerine el koymanın ‘İran’ın görevi’ olduğunu söyledi.

TAHRAN, İNGİLİZ BÜYÜKELÇİYİ BAKANLIĞA ÇAĞIRMIŞTI

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’ye bağlı İspanya’nın güneyindeki Cebelitarık özerk idaresinin İran’a ilişkin petrol tankerini alıkoyması nedeniyle İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire’ı olayın akabinde bakanlığa çağırmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, İran’a ilişkin petrol tankerinin Cebelitarık Boğazı’nda İngiliz deniz kuvvetleri tarafından alıkonulmasının akabinde İngiltere’nin Tahran Büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını aktardı.

Musevi, İran’a ilişkin petrol tankerinin Cebelitarık’ta İngiliz güçleri tarafından “kanunsuz bir halde alıkonulduğunu” savundu.

NE OLMUŞTU?

İngiltere’ye bağlı olan İspanya’nın güneyindeki Cebelitarık özerk idaresinin hükümeti, Suriye’ye ham petrol götürdüğünden şüphelenilen bir tankeri durdurmuştu.

Cebelitarık Özerk Hükümet Lideri Fabian Picardo, hususa ait basına yaptığı açıklamada, sabahın birinci saatlerinde Cebelitarık liman vazifelileri ve ona bağlı memurların maddeyi uygulayarak kıyı güvenlik gruplarının yardımıyla Suriye’ye ham petrol götüren bir tankeri durduklarını ve tanker ve yükünün alıkonulduğunu bildirdi.

“Grace 1” isimli geminin, Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulduğunun altını çizen Picardo, “Grace 1’in Suriye’de Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına inanmak için geçerli sebeplerimiz var. Bu rafineri, Suriye’ye karşı AB yaptırımlarına tabi bir işletmeye ilişkin.” tabirini kullandı.

AB, Suriye’ye karşı yaptırım kararını 2011 sonunda alırken, petrol ambargosunu da içeren yaptırımlarını 1 Haziran 2020’ye kadar uzatmıştı.

 

 

https://www.haberturk.com/son-dakika-iran-dan-ingiltere-ye-tanker-tehdidi-2501597

Başa dön tuşu