İran/Zarif: Hürmüz Boğazı’nı kapatabiliriz ama bunu istemiyoruz

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Şık, ülkesinin Hürmüz Boğazı’nı kapatabileceğini, lakin bunu yapmak istemediklerini söyledi. Hürmüz Boğazı Orta Doğu’dan petrol akışında epey kritik bir kıymete sahip.

Zarif, Çarşamba günü New York’ta Bloomberg Television’a verdiği mülakatta, “Elbette bunu yapacak kudrete sahibiz, lakin bunu yapmak istemiyoruz. Çünkü Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi bizim cansuyu niteliğinde,” dedi ve “Bu boğaz korunmalı. Bunu gerçekleştirmekte kıymetli bir rol oynuyoruz, lakin burası herkes için inançlı olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada deniz yolu ile nakliyesi yapılan ham petrol ve akaryakıtının üçte biri geçen yıl Hürmüz Boğazı’ndan geçti ve bu durum bu yolun ne kadar değerli olduğunun altını çiziyor. Mayıs ve Haziran’da, bölgede altı petrol tankeri akına uğradı. Bu akınlardan İran sorumlu tutulurken, bu ülke sorumluluğu üstlenmedi.

Zarif, “Bu boğaz tehlikeli, çünkü çok kalabalık. Şık en son bu bölgenin kalabalık olduğunu söylediğinde, ABD 1988’de 290 yolcu taşıyan bir İran uçağını düşürmüştü. İran Dışişleri Bakanı, “Tehlikeyi hissediyoruz ve bu nedenle tehlikeli bir tırmandırmadan kaçınmak istiyoruz, lakin ülkemizi savunmaktan vazgeçemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Başa dön tuşu