İran ile Rusya ortak yatırım konularını görüştü

İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran, İran Meclis Lideri Muhammed Bakır Kalibaf, başşehir Tahran’a resmi ziyarete bulunan Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Lideri Vyacheslav Volodin ve beraberindeki heyetle bir ortaya geldi.

Kalibaf, görüşmenin akabinde düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Tahran-Moskova bağlarına değinerek, bölgesel ve milletlerarası bahislerde İran ile Rusya ortasında yeterli bir işbirliği olduğunu kaydetti.

Rusya ile ekonomik, toplumsal, kültürel, siyasi ve çevresel alanlarda yakın bağlantıya sahip olduklarına dikkati çeken Kalibaf, iki ülke ortasındaki imkanlardan azami derecede yararlanmak gerektiğini belirtti.

Kalibaf, görüşmelerin iki ülke ortasında bağlantı fırsatları yarattığını lakin bu münasebetlerine karşı tehditlerin de olduğunu vurgulayarak, “Günümüzde en önemli tehdit ABD’nin Rusya Federasyonu, İran ve öbür birtakım ülkelere uyguladığı acımasız yaptırımlardır” sözlerini kullandı.

İşbiriği vurgusu

İki ülke önderleri ve yetkililerinin daha fazla uyum ve işbirliği içinde olması gerektiğine işaret eden Kalibaf, ilgileri derinleştirecek stratejik önlemler alınmasının ehemmiyetine dikkat çekti.

İran Meclis Lideri, Rus heyeti ile yapılan görüşmede güç, petrol, gaz takası, tarım, tahıl ticareti, kuzey-güney ulaştırma koridorunun geliştirilmesinde Basra Körfezi’ndeki Bender Abbas ile Hazar Denizi’ndeki Reşt limanları ortasındaki ilişkiyi sağlamada ortak yatırım ve gümrük üzere hususların ele alındığını aktardı.

İki ülke ortasında bankacılık, mali işbirliği ve lokal para ünitesi ile ticaretin geliştirilmesinin de görüşüldüğünü kaydeden Kalibaf, Rus ve İran bankalarının karşılıklı şube açmasının bankacılık süreçlerinin artmasına katkı sağlayabileceğini kelamlarına ekledi.

“Yaptırımlar iki ülkeyi yakınlaştırıyor”

Rusya Devlet Duması Lideri Vyacheslav Volodin de İran ile Rusya ortasındaki ilgilerin yeni bir evreye girdiğini belirterek her alanda daha da gelişeceğini umduğunu tabir etti.

Rus yetkili, “Amerika’nın Rusya ve İran’a uyguladığı yaptırımlar yalnızca İran ve Rusya’yı yakınlaştıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu