İran Dışişleri Bakanı Zarif New York Times’a konuştu

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Şık, ABD’nin kendisine yönelik mümkün yaptırımlarıyla ilgili, kendisinin yurt dışında mal varlığı ya da banka hesabı olmadığı için bir sorun yaşamayacağını, lakin yaptırımların akabinde irtibatın sonlandırılmasının, Washington’ın sağlıklı karar verme sürecini etkileyeceğini belirtti.

Zarif, Amerikan New York Times gazetesine e-mail yoluyla verdiği röportajda, ABD-İran tansiyonu, ABD’nin çekildiği nükleer mutabakat ve ABD’nin kendisine getireceği beklenen yaptırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı (KOEP) olarak isimlendirilen nükleer mutabakattan ötürü ABD ya da Batı’ya güvendiği için pişman olup olmadığına dair soruyu Şık, “KOEP’in nükleer konusundaki en güzel olağan mutabakat olduğuna inanıyordum ve bence hala da o denli.” diye yanıtladı.

KOEP’in taraflarının hiçbirinin, muahedenin tüm ögelerinden mutlu olmadığını lakin tekrar de bu mutabakatın en önemli bahislere parmak bastığını belirten Şık, “Hiçbir şeyden ötürü pişmanlık duymuyoruz. Bu muahede ile tüm farklılıkları çözemediğimiz gerçeğini kabul ettik ve bu farklılıkları muahedenin dışında tutacağımız konusunda anlaştık.” tabirlerini kullandı.

Savunulanın tersine KOEP’in itimat üzerine kurulmadığını tabir eden Şık, “Aslında bu mutabakat ortak güvensizliğin açıkça kabul edilmesi üzerine kuruldu. Bu nedenle de bu kadar uzun ve ayrıntılı.” dedi.

Zarif, İran’ın, KOEP’in başka tarafları olan AB, Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya ve Çin bu muahedeyi gözettiği surece, taahhütlerine bağlı kalacağını vurgulayarak, “KOEP’in devam ettirilmesi ya da çökmesi, tüm tarafların bu muahedeye yatırım yapma yeteneği ve isteğine bağlı. Hasılı çok taraflı bir mutabakat, tek taraflı olarak uygulanamaz.” görüşünü paylaştı.

– Yaptırımlar hakkında açıklama

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlar kapsamında kendisine de ekonomik yaptırım getirmeye hazırlanmasına ait Şık, “Beni bilen herkes bilir, benim ya da ailemin İran dışında bir mal varlığı yok. İran dışında banka hesabım bile yok. İran benim tüm hayatım ve tek bağlılığım. Bu nedenle olası yaptırımlarla ilgili şahsî bir sorunum yok.” diye konuştu.

Kendisine yönelik rastgele bir yaptırımın, kendisinin irtibatını kısıtlayabileceğine işaret eden Şık, “Bunun kime hizmet edeceğine dair kuşkularım var. Bu, katiyen Washington’da bilgili bir halde karar verilmesi ihtimalini kısıtlayacaktır.” dedi.

Başa dön tuşu