İpsos: 100 kişiden 80’i fiyatların gelirlerinden daha fazla artacağını düşünüyor

Kasım 2022 ayı içerisinde dünya çapında 29 ülkede 20 bin 44 iştirakçi ile gerçekleştirilen İpsos Beklentiler Raporu’na nazaran, dünya genelinde 2022’nin ülkesi için berbat bir sene olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 73 olarak gerçekleşirken, bu sayı yüzde 90’lık oranla 2020 yılında en yüksek seviyeyi test etmişti.

Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 83’ü “2022 ülkem için makus bir seneydi” tabirine katıldığını belirtti. Türkiye, bu ifadeyi onaylayanların sayısının en yüksek olduğu 7. ülke olurken; yüzde 87’lik oranla Macaristan ve İngiltere birinci sırayı paylaştı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki iştirakçilerin ise yalnızca yüzde 44’ü 2022’yi ülkesi için makûs bir sene olarak nitelendiriyor.

Ankete katılanlar ortasında “2023 yılının 2022 yılından daha düzgün bir yıl olacağı konusunda iyimserim” diyenlerin oranı ise yüzde 65 olarak gerçekleşiyor. 2023 yılı için en karamsar ülke yüzde 36’lık oranla Japonya olarak öne çıkıyor, Türkiye’de ise bu oran yüzde 54.

2022’nin Aralık ayında ankete katılan iştirakçilerin yüzde 71’i, Türkiye’nin şu anki durumundan şad olup olmadıklarına dair soruya, “memnun değilim” biçiminde karşılık verdi. 2021’in birebir devrinde bu soruya yeniden tıpkı oranda “memnun değilim” yanıtı çıkmıştı, buna rağmen “memnunum” diyenlerin oranı yüzde 3’lük bir düşüşle yüzde 7’ye gerilerken çekimser kalanların oranı yükseldi.

“Genel olarak düşündüğünüzde Türkiye`nin yakın gelecekteki ( önümüzdeki birkaç ay ) durumunun nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna yüzde 57 oranında “daha kötü” karşılığı gelirken, Türkiye’nin en kıymetli sıkıntısının iktisat olduğunu düşünen iştirakçi oranı ise yüzde 86 olarak gerçekleşiyor.

Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 62’si hayat standartından şad değil ve 51’i önümüzdeki birkaç ay içinde Türkiye iktisadının durumunun daha makûs olacağını düşünüyor. Öte yandan “Kişisel ekonomik durumunuz sizce nasıl olur? “ diye sorulduğunda birkaç ay içinde daha berbat olacağını düşünenlerin oranı yüzde 48’e düşüyor.

“Ülkemdeki fiyatlar şahısların gelirlerinden daha fazla artacak” sözüne dünya genelinde yüzde 79 iştirakçi “katılıyorum” halinde yanıt verirken, Türkiye için bu oran yüzde 80 olarak gerçekleşiyor. “Ülkemdeki enflasyon 2023 yılından daha yüksek olacak” diyenlerin oranı ise dünya genelinde yüzde 75, Türkiye’de ise yüzde 79 düzeyinde.

Başa dön tuşu