İngiltere’de hizmet PMI Haziran’da geriledi

İngiltere’de kritik ehemmiyetteki hizmet kesimi Haziran’da sürat kesti. Brexit meçhullüğü ve global iktisada ait telaşlar ekonomik faaliyetteki yavaşlamada tesirli oluyor.

IHS Markit tarafından Çarşamba günü açıklanan bilgilere nazaran İngiltere’de hizmet dalı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran ayında beklenmedik bir halde 51’den 50.2’ye geriledi. Beklenti 51 idi. PMI öncesinde gelen zayıf imalat ve inşaat bilgileri de İngiltere iktisadının daraldığını işaret etti.

Üç bölümün toplamını gösteren bileşim PMI göstergesi, 2016’daki Brexit referandumundan bu yana birinci sefer Haziran’da 50’nin altında geriledi. Markit’e nazaran gösterge iktisadın ikinci çeyrekte yüzde 0.1 daraldığını işaret ediyor.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson, “Kötüleşen tablo İngiltere Merkez Bankası’na (BOE) daha fazla teşvik için baskıyı artıracak. Tüm bölümleri gösteren PMI verisi mevcut düzeydeyken siyaset yapıcıların politikayı gevşetmemesianketin yirmi yıllık tarihinde görülmemiş bir durum olur.” dedi.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu