İngiltere ve Suudiler kritik mineral işbirliğini derinleştirecek

İngiltere ve Suudi Arabistan, kritik minerallerde kaynak çeşitliliğini sağlama ve yeni yatırım fırsatlarını kıymetlendirmek emeliyle işbirliğini derinleştirme kararı aldı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, iki ülkenin kritik minerallerde işbirliğini artırma kararının, İngiltere İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Bakanı Grant Shapps’in, Riyad’da katıldığı Gelecek Mineralleri Forumu’nda alındığı kaydedildi.

İş birliğiyle Suudi Arabistan’ın, İngiltere’nin başkan üretim ve madencilik kesimlerinde yatırım yapacağı aktarılan açıklamada, İngiliz madencilik firmalarının da Suudi Arabistan’da yeni fırsatları değerlendirmesinin sağlanacağı belirtildi.

Grafit ve lityum üzere kritik minerallerin iktisat için kritik ehemmiyete sahip olduğuna işaret edilen açıklamada, şu sözler kullanıldı:

“Küresel piyasalar hayli oynak ve tedarik zincirleri de risk altında. Bu durum, İngiltere’de meslekleri ve dalları piyasa şokları ve jeopolitik olaylara karşı kırılgan hale getiriyor. Bunun üzere mutabakatlar, İngiltere’nin tedarik zincirlerini daha dirençli kılarken, yeşil sanayilerin muhtaçlığı olan tedarikin de sağlanmasına katkıda bulunacak. Suudi Arabistan, global piyasalarda 1,3 trilyon dolar pahayla en büyük kritik mineral potansiyeline sahip ülkelerden biri.”

Açıklamada, Gelecek Mineralleri Forumu’nda iki ülkenin işbirliğini artırma kararına ait İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Bakanı Shapps’in şu görüşlerine yer verildi:

“Kritik mineraller, günlük hayatımızı ve işimizi yapmamızı mümkün kılan telefondan arabalara birçok alanda kullanılıyor. Bu nedenle, bu kıymetli kaynakların tedarikinin garanti altında olması kritik kıymette. (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in Ukrayna’da başlattığı savaşın güç fiyatlarına tesiri bize milletlerarası tedarik zincirlerinin ekonomimiz için ne kadar değerli olduğunu ve neden tek bir ülkeye bağımlı olmamamız gerektiğini gösterdi. Bu nedenle, Suudi Arabistan üzere partnerlerle çalışmak, tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi ve iş imkanlarının desteklenmesi açısından kilit değerde.”

Başa dön tuşu