İngiltere Merkez Bankası’ndan anlaşmasız ayrılık uyarısı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından hazırlanan Finansal İstikrar Raporu’nda, “Brexit’in sistemsiz bir halde (anlaşmasız) gerçekleşmesi halinde sterlin kuru da dahil olmak üzere pay senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile bankların borçlanma maliyetlerinin sert formda (bu duruma) ahenk sağlaması beklenmektedir. Bu durum, hanehalkı ve işletmeler için finansal şartları sıkılaştıracaktır.” denildi.

BoE’nin Finansal İstikrar Raporu’nda, artan Brexit belirsizliklerinin İngiltere’nin siyaset faiz oranları üzerinde baskı oluşturarak sterin kuru ve İngiltere merkezli pay senetlerinde düşüşe neden olduğu kaydedildi.

İngiltere’nin bankacılık sisteminin Brexit’le ilişkilendirilebilecek geniş çaplı ekonomik ve finansal şoklarla başa çıkabilecek kadar güçlü seyretmeye devam ettiği belirtilen raporda, ülkenin AB’den mutabakat olmaksızın ayrılması halinde oluşabilecek aksiliklere yer verildi.

Raporda, “Brexit’in sistemsiz bir biçimde (anlaşmasız) gerçekleşmesi halinde sterlin kuru da dahil olmak üzere pay senetleri, şirket ve devlet tahvilleri ile bankların borçlanma maliyetlerinin sert biçimde (bu duruma) ahenk sağlaması beklenmektedir. Bu durum, hanehalkı ve işletmeler için finansal şartları sıkılaştıracaktır.” denildi.

İngiliz bankalarının toplam 1 trilyon sterlin üzerindeki yüksek kaliteli likidite hacmi ile toptan finansman ve dış Döviz piyasalarına erişim sağlamadan bile aylarca borç yükümlülüklerini yerine getirebileceği vurgulanan raporda, “küresel riskler” kısmında de artan ticaret tansiyonlarının iş ortamı inancını ve global üretim büyümesini olumsuz istikamette etkilediği kaydedildi.

Raporun yayımlanmasının akabinde basına değerlendirmede bulunan İngiltere Merkez Bankası Lideri Mark Carney, “İngiltere’nin AB’den anlaşmasız biçimde ayrılması durumunda (olumsuzlukların) yayılma tesirine karşı kendimizi tam olarak izole edemeyiz. İngiltere’nin anlaşmasız halde AB’den ayrılması, anında büyük ve görülebilir bir ekonomik ayarlamaya neden olur.” tabirlerini kullandı.

İngiltere’nin 2016’da yapılan referandumla aldığı AB’den ayrılma kararının 29 Mart’ta hayata geçmesi öngörülüyordu lakin parlamentonun Brexit muahedesini peş peşe yapılan oylamalarla reddetmesinin akabinde Brexit, evvel 12 Nisan’a, akabinde da 31 Ekim’e ertelenmişti.

Başa dön tuşu