IMF Başkanlığı için Mark Carney’in favori gösteriliyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Christine Lagarde, Salı günü, Brüksel’de gerçekleştirilen üst seviye atama görüşmelerinde 31 Ekim’de misyon mühleti dolacak AMB Lideri Mario Draghi’nin yerine aday gösterildi. 

Christine Lagarde’ın akabinde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Mark Carney bir sonraki IMF Başkanlığı için online bahisçilere nazaran favori gösteriliyor.

Betway’e nazaran, Ocak ayında vazife mühleti dolan ve Kanada vatandaşı olan Mark Carney’in, Christine Lagarde’dan boşalacak Milletlerarası Para Fonu IMF Başkanlığı için en güçlü aday olduğu istikametindeki görüşler güçleniyor.

Betway’den Alan Alger’a nazaran, Carney’in Kanada’da doğması, İrlanda pasaportu olması ve İngiltere vatandaşlığı ile birlikte Ocak ayında İngiltere Merkez Bankası’ndaki misyon mühletinin dolmasının beklenmesi, uygun bir zamanlama” dedi.

Eski Hindistan MB eski Lideri Raghuram Rajan’da Mark Carney’in yerine gelebileceği düşünülen adaylardan. İngiltere eski Maliye Bakanı George Osborne ve Fed eski Lideri Janet Yellen’da adaylar ortasında gösteriliyor.

Lagarde’dan boşalacak koltuğun potansiyel başka adaylar, Memleketler arası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements – BIS) Lideri Agustin Carstens, Singapur Nakdî Yetki Kurumu Lideri Tharman Shanmugaratnam, Credit Suisse Group AG CEO’su Tidjane Thiam ve Pacific Investment Management Co. Eski Ceo’su ve Bloomberg muharriri Mohamed El-Erian.

Başa dön tuşu