IMF Başkanından 2023 uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, CBS televizyonuna verdiği röportajda, global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

IMF’nin 2023’te resesyon beklentilerine ait bir soru üzerine Georgieva, “Dünya iktisadının büyük kısmı için bu, geride bıraktığımız yıldan daha şiddetli bir yıl olacak.” cevabını verdi.

Georgieva, buna neden olarak ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Çin üzere 3 büyük iktisattaki yavaşlamayı gösterdi.

ABD’nin en sağlamı olduğuna işaret eden Georgieva, ülkede iş gücü piyasasının epeyce güçlü kaldığının görüldüğünü, ABD iktisadının resesyondan kurtulabileceğini lakin bunun ABD Merkez Bankasını (Fed) enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun mühlet yüksek tutmak zorunda bırakabileceğini anlattı.

“AB’nin yarısı resesyona girecek”

Georgieva, AB’nin ise Ukrayna’daki savaştan çok önemli formda etkilendiğini belirterek bu yıl AB ülkelerinin yarısının resesyona gireceği öngörüsünü paylaştı.

Bu yılın Çin iktisadı için de sıkıntı olacağını kaydeden Georgieva, “Çin bu yıl daha da yavaşlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Georgieva, gelişmekte olan ekonomilere bakıldığında ise yüksek faiz oranları ve doların kıymet kazanması nedeniyle tablonun daha da “vahim” olduğunu aktardı.

IMF Lideri Georgieva, “Dünya iktisadının üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz.” tabirini kullandı.

Georgieva, kısa vadede Çin’de artan Kovid-19 hadiselerinin ise dünya iktisadı için makus haber olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu