İKO Bşk. Atayık: Kuyumculuk sektöründe taksit sayısı daha da artmalı

Basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında 4 aya kadar taksitlendirme imkanı tanındı. Mevzuya dair Bloomberg HT’ye kıymetlendirme yapan İstanbul Kuyumcular Odası Lideri Mustafa Atayık, taksit sayısının daha da artırılması gerektiğini belirtti. Atayık “düğün dönemi başlıyor, daha fazla taksit olması bizim için daha ileri bir adım olacak, bunun için de yetkililerle görüşüyoruz. Beklentimiz kuyumculukta da taksitin artırılması, bunun da olması dalı de olumlu etkileyecektir.

Bir burma bilezik 3 – 5 bin TL ortasında, minimum fiyatlı beşerler bunu 4  taksitle ödemekte bile zorluk çekiyor, en azından 9 taksit olması daha âlâ olabilir..Taksit sayısının artırılması canlılık getirecek” dedi.

Atayık düzenlemenin düğün döneminin başlamasıyla olumlu yankılarının görüleceğini kaydetti.

Ziynet altın, gram altın, külçe altında taksit olmadığını hatırlatan Atayık “bu da olumlu zira katma paha personelliği olan olan eserlere taksit getirildi.” tabirini kullandı.   

İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Lider Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk de kararın bölüm için rahatlatıcı olduğunu söyledi.

 

 

Başa dön tuşu