IHS Markit/Harker: İhracat pazarlarındaki büyüme oranları 2018 yılı düzeylerinin altındaki seyrini sürdürüyor

Türkiye imalat dalının ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen öncü gösterge olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, geçen ay 51,5 düzeyinde gerçekleşti.

İSO tarafından Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen öncü gösterge olan Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin haziran ayı sonuçları açıklandı.

Mevsimsel tesirlerden arındırılmış olarak açıklanan datalara nazaran, mayısta 51,9 olan İSO Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, geçen ay 51,5 oldu.

Türk imalatçılarının ihracat şartlarında ölçülü seviyede güzelleşmeye işaret etmeyi sürdürmekle birlikte endeks, son 6 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

– Avrupa’da büyüme zayıf, ABD’de ılımlı

Türkiye’nin temel ihracat pazarlarının kimilerinde haziranda yeniden nispî olarak zayıf büyüme kaydedildi.

Almanyanın ekonomik aktivitesi mayıs ayındaki ile birebir süratte büyüdü. Benzeri bir durum İspanya için de geçerli olurken, İtalyan şirketlerinde de aktivite üst üste ikinci ay yatay seyretti.

Türk imalat sanayi ihracatından yaklaşık yüzde 5 hisse alan Fransa’da ise görünüm daha müspet seyrederek, üretim son 7 ayın en güçlü artışını kaydetti. Hem Hollanda hem de Yunanistan’da büyüme suratı mayıs ayına nazaran yavaşladı.

Birleşik Krallık iktisadı ise haziranda daralma bölgesine girerek, aktivite Temmuz 2016’dan beri birinci kere gerileme kaydetti. İkinci çeyreğin sonunda Kuzey Amerika’da da güçlü talep şartları gözlendi. ABD’de ekonomik aktivite mayısta son 3 yılın en yavaş artışını gösterdikten sonra haziranda hafif ivme kazandı lakin büyüme tekrar de ölçülü seviyede kaldı.

Kanada’da ise imalat sanayi üretimi son 3,5 yılın en yüksek oranında geriledi. Orta Doğu, yılın geride kalan kısmında olduğu üzere haziranda da talep açısından süratli bir güzelleşme sergiledi.

– Çin’deki artış son 8 ayın en düşük oranında

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite güçlü artış kaydetti. Buna karşılık Mısır ve Katar daralma bölgesinde kaldı. Nijerya ve Uganda üzere kimi Afrika ekonomilerinde aktivite bariz bir halde arttı lakin Türk imalat kesimi ihracatının çok düşük bir kısmını oluşturdukları için bu ülkelerin endeks üzerindeki tesirleri hudutlu kaldı. Asya ekonomileri haziranda ölçülü seviyede büyüme kaydetti.

Dünyanın ikinci en büyük iktisadı olan Çin’de üretim artışı son 8 ayın en düşük oranında gerçekleşirken, burada ABD ile yaşanan ticaret tansiyonunun tesirleri belirleyici oldu. Japonya ve Hindistan’ın talep şartlarında ise hudutlu seviyede güzelleşmeler gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Yönetici Yardımcısı Andrew Harker, şunları kaydetti:

“Türk imalat dalı ihracatının haziranda PMI bilgilerine nazaran yine büyüme bölgesine geçmesi, genel olarak zayıf seyreden global talep şartlarına karşın gerçekleşti. Çünkü ana ihracat pazarlarındaki büyüme oranları, 2018 yılı seviyelerinin altındaki seyrini sürdürüyor. Münasebetiyle Türk imalatçılarının satış seviyelerini müdafaaya yönelik eforları rekabetçi fiyatlamadan takviye bulmuş gözüküyor.”

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu