Huawei Kurucusu Zhengfei: ABD’nin bir sonraki savaşı “IoT” olacak

Çinli teknoloji devi Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei Trump hükümetinin bir sonraki savaşlarının IoT ve akıllı fabrikalar savaşı olacağını söyledi.

IoT teknolojisi farklı bir halde adreslenen objelerin kendi ortalarında bir ağ oluşturması ve bu ağ içinde muhakkak bir protokol ile birbiriyle bağlantı olmaları manasına geliyor. Akıllı fabrikalar, endüstriyel otomasyon ekipmanı ve sistemleri ortasındaki haberleşmeyi otomatikleştirerek, tesis yöneticilerine, kablosuz olarak bağlı makinalara uzaktan erişim imkanı sağlıyor. Huawei, şirketlerin imalat çizgilerini izlemek gayesiyle fabrikalara internet irtibatı sağlamak için yazılım ve çip üretiyor.

Çin’in imalattaki güçlü pozisyonu da Huawei’ye bu teknolojinin gelişmesi için büyük pazar potansiyeli sunuyor. Çin hükümeti endüstriyel IoT bölümünün pahasının geçen sene yaklaşık 44 milyar dolar olduğunu ve her sene yaklaşık % 25 oranında büyüyeceğini öngördü.

“Sırada IoT savaşları var” diyen Ren, Huawei’nin bu alanda önder olursa Trump hükümetinin bir sonraki gayesinin bu dal olacağını söyledi.

IoT teknolojisinde kesim başkanı olmasa da analistlere nazaran en derin kapsamlı eser ağını sunan Huawei, bölümün standartlarını belirleyerek global IoT pazarında başkan pozisyona gelmek istiyor.

IHS Markit analisti lex West, IoT kesiminin ana oyuncularla gelecek 5 yılda konsolide olacağını ve dalın tamamına hükmedecek bir başkan olmayacağını belirtti. 

Geçen hafta Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Zirvesi´nde Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile bir ortaya gelen Trump, ABD şirketlerinin Huawei´yle iş yapmasını engelleyen yasağın kaldırıldığını duyurmuş, “Yüksek teknoloji şirketleri ve Lider Xi´nin talebi doğrultusunda, şirketlerin ulusal güvenliğimize ziyan vermeden Huawei´den eser satın almasına müsaade verdim.” tabirlerini kullanmıştı.

Başa dön tuşu