HSBC Portföy/Aksoy: Merkez Bankası’ndan 200 baz puan indirim bekliyoruz

Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek’in sorularını yanıtlayan HSBC Portföy İdaresi Stratejisti İbrahim Aksoy Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu ayki toplantıda 200 baz puan faiz indirebileceğini söyledi. Aksoy daha keskin bir indirim de olabileceğini ve bunun TL’yi çok negatif etkilemeyebileceğini vurguladı.

Aksoy hususa dair “HSBC Portföy İdaresi olarak enflasyonun Ekim’de yüzde 10’lara gerileyeceğini düşünüyoruz…Merkez Bankası da bunu görüyor. Ekonomik aktivite görece düşük seyrederken faiz indirimi yapması da çok olağan görünüyor…

Bizim beklentimiz faiz indirim sürecinin 200 baz puanla başlaması tarafında. Ama bu indirimin daha keskin olma ihtimali var, tahminen swap piyasasının fiyatladığı üzere 4 puanlık indirim olabilir. Bu türlü olursa da şaşırmam” yorumunu yaptı.

“TL NEGATİF REAKSİYON VERMEYEBİLİR”

Böyle bir indirime TL’nin negatif reaksiyon vermeme ihtimali olduğunu belirten Aksoy “piyasa da biliyor ki enflasyon yüzde 10 civarına gerileyebilir, Fed güvercin iletiler veriyor. 2 puanın üzerinde bir indirimi olsa bile piyasa negatif algılamayabilir zira TL’nin riskten arındırılmış getirisi cazip olmaya ve gerçek faiz yüksek olmaya devam edecek, bu türlü ortamda çok negatif algılanmayabilir” halinde konuştu.

 

Başa dön tuşu