Honda ve LG Energy Solution’dan 3,5 milyar dolarlık yatırım

Honda’dan yapılan açıklamaya nazaran, insanlığın ortak yararı ve sürdürülebilir bir gelecek için mühendislik çalışmalarına sürat kesmeden devam ettiği vurgulanan marka, gelecek 7 yıl içerisinde yıllık 2 milyon adetten fazla üretim hacmine sahip 30 farklı KONUT modelini dünya çapında piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu kapsamda birçok kıymetli işbirliğine imza atan Honda, yeni elektrikli araç serisinin pil üretimi için de LG Energy Solution ile kurduğu ortak teşebbüsü resmi olarak duyurdu.

Honda ve LG Energy Solution ortak teşebbüsü kapsamında yeni bir pil fabrikasının inşasına bu yıl prestijiyle başlanacağı paylaşıldı. Honda ve LG Energy Solution, yeni üretim tesisini kurmak için 3,5 milyar dolar yatırım yapılacağını ve 2 bin 200 bireye istihdam sağlanacağını da açıkladı.

Lityum iyon pil hücrelerinin seri üretimine 2025 yılında başlamayı hedefleyen Honda ve LG Energy Solution ortak teşebbüsü, yıllık yaklaşık 40GWh üretim kapasitesine sahip olacak.

Yeni ortak teşebbüs tarafından üretilen tüm piller, Kuzey Amerika’da satılan pilli elektrikli araçlara güç sağlamak için Kuzey Amerika’daki Honda fabrikalarına tedarik edilecek. ABD Ohio’da yer alacak yeni tesisin toplam yatırımı ise 4,4 milyar dolara ulaşacak.

Başa dön tuşu