Hırvatistan’dan euroya geçiş adımı

Euro Kümesi Lideri ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, Hırvatistan’ın euro para ünitesine geçişin birinci etabı olan Avrupa Döviz Kuru Sistemi’ne (ERM2) katılmak üzere resmi müracaatta bulunduğunu söyledi.

Centeno, euro para ünitesini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Euro Kümesi toplantısının akabinde basına açıklamalarda bulundu.

Hırvatistan’ın Avrupa Döviz Kuru Sistemi’ne ve bankacılık birliğine iştirak başvurusu yaptığını belirten Centeno, “Bu, Euro Bölgesi’ne katılmak için atılması gereken birinci adım.” sözünü kullandı.

Centeno, Hırvatistan’ın bankacılık kontrolü, kurumsal kalite, idare ve iş etrafı mevzularında çeşitli taahhütlerde bulunduğuna işaret ederek, toplantıda bakanların Hırvatistan’ın adımlarını memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Hırvatistan’ın kararlı biçimde Euro Bölgesi’nin modülü olmaya çalıştığına dikkati çeken Centeno, “Euro Bölgesi’nin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu evreden sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komitesi, Hırvatistan’ın Avrupa Döviz Kuru Sistemi’ne iştirak için verdiği taahhütlerin uygulanmasını kıymetlendirecek. Yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen süreç sonunda Hırvatistan, ERM 2 düzeneğine katılabilecek. Hırvatistan, düzenekte en az iki yıl bekledikten sonra euro para ünitesine geçebilecek.

AB’ye 2013 yılında katılan Hırvatistan’da para ünitesi olarak “kuna” kullanılıyor.

Başa dön tuşu