Herkes neden TCMB’den faiz indirimi bekliyor?

Tüketici fiyatlarındaki artışta geçtiğimiz aylarda görülen sert yavaşlama Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelebilecek faiz atağına ait beklentileri artırdı. TÜİK tarafından Çarşamba günü açıklanan Haziran ayı sayıları enflasyondaki düşüşün güçlendiğini gösterdi.

Gıda ve güç maliyetlerindeki sonlu artış ve güçlü baz tesiri, yüksek faiz ve zayıf talebin ekonomiyi yavaşlatmasının da tesiriyle yıllık enflasyonda üç ay evvel başlayan düşüş serisini hızlandırdı. Tüketici fiyatları Haziran’da yıllık yüzde 15.7, aylık yüzde 0.03 ile beklentiye paralel artış kaydetti. Üretici fiyatlarındaki artış da yıllık yüzde 28.71’den yüzde 25.04’e, aylık yüzde 2.67’den yüzde 0.09’a geriledi.

Merkez Bankası’nın Haziran ayı Beklenti Anketi’ne nazaran piyasa beklentisi siyaset faizinin üç ay sonra yüzde 22.57, yıl sonunda ise yüzde 19.17 düzeyine gerileyeceği tarafında.

Türkiye’nin 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi günlük kapanış fiyatlarına nazaran Mayıs ayında görülen yüzde 26 düzeylerinden yüzde 20’nin altına geriledi.

İleriye dönük swap fiyatlamalarında, işlemciler yıl sonuna kadar 350 baz puan faiz indirimi fiyatlamış durumdalar.

Türk varlıklarındaki görece istikrar faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi

Faiz indirimi beklentilerine katkı sağlayan öbür bir etken Türk varlıklarında izafî olarak artan istikrar. Mayıs ayında 6.20’li düzeyleri gören Dolar/TL kuru sonrasında kademeli olarak düşerek Perşembe günü itibariyle 5.60 düzeyinin altına geriledi. Türk Lirası’nın yıl başından bu yana carry trade getirisi, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa parası ortasında dördüncü oldu.

TL volatilitesi geriledi, CDS düştü

Dolar/TL opsiyonlarına nazaran liranın bir aylık ima edilen volatilitesi yüzde 15’lere kadar düştü. Türkiye’nin risk primi de beklenen volatiliteye paralel olarak geriliyor. Mayıs sonu 520 baz puana kadar tırmanan 5 yıllık Kredi Temerrüt Takası (CDS) primi, yaklaşık 370 bp’a kadar geriledi. Türkiye’nin risk göstergesi Eylül 2018’de 574 bp’a yükselmişti. 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi de yüzde 20 düzeyinin altında.

Grafikte dolar/TL’nin bir aylık zımni volatilitesi görülüyor.

Faiz indirimi beklentileri açısından TL’nin gerçek faizi de dikkat çekiyor. 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi ve 12 aylık enflasyon beklentilerine nazaran yapılan hesaplamaya nazaran Türkiye, benzerlerinin üzerinde reel faiz ödüyor. Grafikte Türkiye ile kıyaslanabilir gelişen piyasalar yer alıyor.

TL varlıkları “G – 20” ile rüzgarı ardına aldı

Japonya’da gerçekleştirilen G – 20 tepesindeki olumlu haber akışı Türk varlıklarını destekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Lideri Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası S400 açıklaması olumlu havaya katkıda bulundu. Erdoğan, S400 konusunda yaptırım beklemediğini söyledi. Ayrıyeten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin geride kalmasıyla birlikte siyasi belirsizlik de kıymetli ölçüde azaldı.

Güvercin Fed ile gelişenlerde görünüm iyimser

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişen piyasalara yönelik artan optimistlikle birlikte nakdî genişleme beklentilerinde, Fed ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzere değerli merkez bankalarının güvercin dönüşü de tesirli oldu.

Fed, 19 Haziran Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) karar metninden para siyasetinde “sabırlı duruş” sözünü çıkararak 10 yıldan beri birinci kere faiz indirimi sinyali verdi. AMB tarafında ise Lider Mario Draghi, misyonunu devretmeye az bir müddet kala Avrupa Birliği (AB) doruğundaki konuşmasında Euro Bölgesi’nde ek nakdî teşvik gerekebileceğini söyledi.

ABD ile Çin ortasında ticaret uyuşmazlığının da desteklediği global çaptaki ekonomik yavaşlama telaşlarıyla birlikte tahvil faizleri aşağı geliyor. ABD 10 yıllıklarının faizi yüzde 2’nin altına gerilerken, Euro Bölgesi ülke tahvilleri de yine negatif faiz bölgesine geçmeye başladı. Global tahvil faizlerindeki düşüş grafikte görülebilir.

“TCMB indirimlere Temmuz’da başlayabilir”

Standard Chartered ve JPMorgan üzere yabancı kurumlar da Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine Temmuz’da başlayabileceğini işaret etti. StanChart ekonomisti Carla Slim Haziran enflasyonunun Merkez’in genişleme döngüsüne başlaması için yer hazırladığını belirtiyor. TCMB’nin temkinli hareket ettiğini söyleyen Slim, bu ay 100 bp olmak üzere bu yıl toplam 200 bp faiz indirimine gidilebileceğini düşünüyor.

Para Siyaseti Heyeti’nin (PPK) bu yılki toplantıları 25 Temmuz, 12 Eylül, 24 Ekim ve 12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

TCMB en son Eylül 2018’de siyaset faizini yüzde 17.75’ten 625 baz puan artışla yüzde 24 düzeyine çekmişti. Dolar/TL kurunun geçen yılın Ağustos’unda 7.2362 ile tepe görmesinin akabinde tüketici enflasyonu Ekim 2018’de yüzde 25.24 ile 16 yılın yükseğine tırmandı. Sonrasında ise Merkez Bankası’ndan -piyasalar tarafından olumlu karşılanan- güçlü mali sıkılaştırma adımı gelmişti.

Editör: F. Uğur Taçkınlar

Başa dön tuşu