Hazine Bakanı Yellen ve Çinli Liu He ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirdi

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya nazaran, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede ABD’nin Çin’e yönelik ekonomik ve teknoloji siyasetini ele aldı.

Bir CNBC çevirisine nazaran Çin, “ABD tarafının siyasetlerin her iki taraf üzerindeki tesirine dikkat etmesini umuyor” dedi.

Zürih’teki toplantı, Yellen ve Liu’nun üç yıl boyunca Kovid ile ilgili seyahat kısıtlamalarının akabinde birinci defa yüz yüze görüşmeleriydi.

Ekim ayında, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Ofisi, ABD’li işletmelerin ve şahısların, geliştirme için Amerikan ve yabancı araçlara dayanan özel bir dal olan üst seviye yarı iletkenler üzerinde Çinli ortaklarla çalışmasının kapsamlı bir biçimde yasaklandığını duyurdu. Yasak, Trump idaresinin SMIC ve Huawei üzere muhakkak Çinli şirketler üzerindeki kısıtlamalarını takip etti.

Biden idaresi, Çin’e yönelik Trump devri tarifelerini de kaldırmadı.

Pekin kendi tarifeleriyle misilleme yaparken, ABD teknoloji yasaklarına verdiği en kıymetli karşılık, Aralık ayında Dünya Ticaret Örgütü’ne bir uyuşmazlık müracaatında bulunmak oldu.

Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, “Samimi, somut ve yapan görüşme sırasında makroekonomik ve finansal gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

Başa dön tuşu