Güney Kore lüks tüketime en çok para harcayan ülkelerden biri oldu

Yatırım bankası Morgan Stanley, Güney Kore’nin ferdî lüks mallara yaptığı toplam harcamanın 2022’de yüzde 24 artarak 16,8 milyar dolara yani kişi başına yaklaşık 325 dolara ulaştığını varsayım ediyor.

Morgan Stanley iddialarına nazaran bu, Çin ve Amerikan vatandaşlarının sırasıyla kişi başına harcadığı 55 ve 280 dolardan çok daha fazla. Lüks markalar da Güney Kore’de güçlü satışların altını çizdi.

Moncler Güney Kore’deki gelirinin ikinci çeyrekte pandemi öncesine nazaran “iki kattan fazla arttığını” söyledi. Cartier’in sahibi Richemont Group, Kore’nin 2022’de satışların hem bir yıl hem de iki yıl öncesine nazaran çift haneli büyüdüğü bölgelerden biri olduğunu söyledi.

Prada, Çin kısıtlamalarının 2022 perakende performansında yüzde 7’lik bir düşüşe katkıda bulunduğunu söylerken, moda devi düşüşün “Kore ve Güney Doğu Asya’daki güçlü performansla hafifletildiğini” söyledi.

Morgan Stanley analistleri, Güney Koreli alıcılar ortasında lüks mallara olan talebin hem satın alma gücündeki artıştan hem de toplumsal duruş sergileme isteğinden kaynaklandığını açıkladı.

Analistler raporda “Görünüm ve finansal muvaffakiyet, Güney Kore’deki tüketicilerde öteki birçok ülkeden daha fazla yankı uyandırabilir” diye yazdı. Bir McKinsey anketi, yanıtlayan Korelilerin sırf yüzde 22’sinin, Japonların yüzde 45’inin ve Çinlilerin yüzde 38’inin lüks malları göstermenin zevksiz olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı.

Hanehalkı servetindeki artış da lüks mallara olan talebi destekledi. Kore Bankası bilgileri, ülkenin hanehalkı net bedelinin 2021’de yüzde 11 arttığını gösteriyor. Kore’deki hane servetinin yaklaşık yüzde 76’sı, fiyatları 2020’den bu yana kıymetli ölçüde artan gayrimenkulde.

Başa dön tuşu