Gram altın yılın ilk yarısında yüzde 20 kazandırdı

Yurt içinde yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından olan gram altın, dolar kurundan ve altının ons fiyatından bulduğu dayanakla bu yıl müspet bir seyir izledi.

Yıla 218 lira düzeyinden başlayan gram altın, yükseliş eğilimini sürdürerek 25 Haziran’da 268,8 lira ile son 10 ayın doruğunu gördü. Bu düzeylerde tutunamayan gram altın, haziran ayını yaklaşık yüzde 7 primle 262 liradan tamamladı. Gram altın, yatırımcısına yılın birinci yarısında da yüzde 20 kazandırdı.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, gram altının yılın birinci yarısında yatırımcısına kar sağladığını tabir ederek, şunları kaydetti:

“Bu artışta, global piyasalarda inançlı limanlara duyulan talep ve kurda yaşanan yükselişin tesiri oldu. Yılın ikinci yarısında da gram altının yatırımcısına fırsatlar vereceği bir ortam oluşabilir. altında geri çekilmelerde bilhassa 250-253 lira düzeyleri alım fırsatı olarak kıymetlendirilebilir. Yükseliş eğiliminde olan gram altın, 268 TL düzeyinin üzerine yerleşirse 274 TL’ye çıkabilir.”

– “Gram altın yeni tepeleri test edebilir”

AA Finans Analisti İslam Memiş de gram altında yatırımcıların, 257 lira düzeyini yakından takip etmesi gerektiğini belirterek, bu düzeyin aşağı kırılması durumunda gram altının 250 liraya kadar gerileyebileceğini söyledi.

Yılın kalan yarısında altının gram fiyatının dolar kurundan dayanak alarak yükselişini sürdürebileceğini söz eden Memiş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ticaret savaşları, ABD-İran gerginliği, global büyüme kaygıları üzere nedenler, memleketler arası piyasalarda inançlı liman olarak görülen altının tercih edilmesini destekleyebilir. Bu sebeple altının gram fiyatı, yükselişlerde evvel 275, devamında 290 lira düzeylerini test edebilir. Yani altının gram fiyatında yükselişlerin bitmediğini, yeni tepelerin test edileceğini, kısa vadeli düşüşlerin yatırımcısına alım fırsatları sunacağını belirtmek isterim.”

 

Başa dön tuşu