Goldman: ABD’nin döviz piyasasına müdahale riski artıyor

Döviz piyasasına mümkün ABD müdahalesine ait fısıltılar, Goldman Sachs Group Inc.’nin de dikkatini Wall Street’te dolaşmaya başlayan bu fikre çevirmesi ile birlikte daha güçlü hale gelmeye başladı.

Goldman Sachs stratejisti strategist Michael Cahill, hazırladığı notta, ABD Lideri Donald Trump’ın öbür ülkelerin kur pratiklerine ait tekraren lisana getirdiği şikayetlerin, ABD’nin dolar siyasetini yatırımcılar için tekrar ön plana çıkardığını kaydetti. Cahill, “her şeyin mümkün olduğu” algılamasını yaratan telaş verici dış ticaret yerine karşı, ABD’nin doları ucuzlatmak için harekete geçme riskinin artmakta olduğunu kelamlarına ekledi.

ABD döviz piyasasına en son, Japonya’daki yıkıcı sarsıntı hasebiyle Japon yeninin sert yükseldiği 2011 yılında öteki memleketler arası merkez bankaları ile birlikte gerçekleştirdi. . Bu müdahale doların yükselmesi ile sonuçlandı. Lakin son haftalarda artan sayıda analist, ABD’nin doları sıkıntı kullanarak zayıflatabileceği nosyonunu dikkatle izliyor. ABD doları zayıflatma tarafında bir müdahaleyi 2000 yılından bu yana hiç yapmadı.

Cahill, “ABD tarafından dövize direkt müdahale düşük lakin artmakta olan bir risk,” dedi ve “Bu adım çok uzun bir müddettir devam eden normlara karşı bir hareket olacak, çünkü gelişmiş ülke merkez bankaları son periyotta bilançolarını daha etkin kullandı ve döviz müdahaleleri olağandışı para siyasetine daha misal bir adım” değerlendirmesinde bulundu.

Artan atıflar

Goldman analistleri, bahis hakkında görüş lisana getiren ING ve Citigroup Inc. üzere bankalara katıldı. Müdahale, Trump’ın geçen hafta Avrupa ve Çin’in “büyük bir döviz manipülasyon oyunu oynadığı” yolunda attığı tweet’ten sonra sıcak bir başlık haline geldi. Trump, ABD’ye ya harekete geçmesi aksi halde kukla olmaya devam edeceği davetinde bulundu.

Kısmen Fed’in faiz artırımlarından da dayanak bulan dolar, birçok para ünitesi karşısında güçlendi. Fed’in ticaret yüklü dolar göstergesi, 2002’deki en güçlü düzeyinin pek de uzağında değil ve bu durum Amerikan ihracatının karşı karşıya bulunduğu denizaşırı rekabet zorluklarının altını çiziyor. Trump, para ünitesindeki güçlenmenin ekonomik gündemini olumsuz etkileyeceği konusunda artan bir telaşa sahip ve bu durum Fed’e sert tenkitlerde bulunmasına da yol açıyor.

Öte yandan, Trump Facebook Inc.’nin dijital para çıkarma planına tenkit getirdiği tweet’inde, “dünyanın her yerinde uzak orta baskın para birimi” diyerek dolara olan dayanağını lisana getirdi.

Cahill, müdahale konusunda kimi aksaklıkların olabileceğini kaydetti. Goldman stratejisti, geçmişteki adımlarda ABD Hazinesi ve Fed’in tipik olarak eşit ölçülerde katkıda bulunduğunu, şayet Fed bu defa katılmazsa, bu durumun müdahalenin potansiyel büyüklüğünü kaydadeğer biçimde sınırlayacağını belirtti. Hazine’nin Döviz İstikrar Fonu’nda, euro ve yene ek olarak,  yaklaşık 22 milyar dolar ve 50 milyar dolar meblağında dolara çevrilebilir özel çekim hakkı bulunuyor.

Cahill, “Şüphesiz ki şayet Hazine tek başına hareket etse bile, bu adımın sembolik ehemmiyetinden ötürü, değerli bir piyasa hareket tesiri bekliyoruz” dedi.

 

 

Başa dön tuşu