G7 ülkeleri temsilcileri Ukrayna’nın ekonomik durumunu görüştü

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Milletlerarası İktisattan Sorumlu Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Pyle’nin, ortalarında Ukrayna hükümetinden, milletlerarası finans kuruluşlarından temsilcilerin olduğu G7 ülkeleri tarafından oluşturulan Ukrayna’ya Barış Uyumu Platformu İdari Komitesi’nin açılış toplantısına katıldığı bildirildi.

Temsilcilerin, Ukrayna’ya acil finansman gereksiniminin yanı sıra ülkenin gelecekteki ekonomik güzelleşme ve yine inşa gayretlerinin uyumunu masaya yatırdıkları belirtilen açıklamada, bu kapsamdaki muhtaçlıkları belirlemek için ilgili Ukrayna makamlarıyla ortak çalışma taahhüttü verildiği kaydedildi.

Açıklamada, Ukrayna iktisadını istikrara kavuşturmak ve sürdürülebilir bir toparlanmanın sağlanması için gerekli dayanağın sağlanacağı vurgulanırken, Ukrayna hükümetinin ekonomik ıslahat gündemi de takdir edildi.

Pyle’nin Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Maliye Bakanı Sergey Marçenko, Avrupa Komitesi yetkilisi Gert Jan Koopman ve Japonya’ya katkılarından dolayı teşekkür ettiği kaydedilen açıklamada, bir sonraki toplantının mart ayında gerçekleştirileceği duyuruldu.

Başa dön tuşu