G20 Liderler Zirvesi sonuç bildirisinde serbest ticaret vurgusu

Dünyanın en büyük 20 iktisadını bir ortaya getiren G20’nin Japonya’nın konut sahipliğinde Osaka’da gerçekleştirilen Önderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde, “korumacılık” sözü kullanılmayarak, “serbest” ve “adil” bir global ticaret siyaseti muhtaçlığı vurgulandı.

Japonya’nın periyot başkanlığında Osaka’da gerçekleştirilen G20 Önderler Doruğu sona erdi. İki gün süren doruğun akabinde tüm G20 üyeleri tarafından imzalanan 43 unsurluk bir sonuç bildirisi yayımlandı.

Bildiride, global “ekonomik büyümenin” düşük kaldığı uyarısı yapılırken, ticari ve jeopolitik tansiyonların artmasıyla risklerin aşağı istikametli olduğu vurgulandı.

ABD, Çin ve başka ülkeler ortasında artan ticaret ihtilaflarına bildiride yer verilmezken, elektronik ticaret, akıllı zeka ve objelerin internetinin ortaya çıkardığı acil zorluklara karşı daha fazla çalışılmaya muhtaçlık olduğu belirtildi.

Ticaret ve yatırım için risklerin kıymetlendirilmesine devam edileceğine ve bu risklerin giderilmesi için gerekli adımların atılacağına işaret edilen bildiride, “Özgür, adil, ayrımcı olmayan, şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir ticaret ve yatırım ortamı oluşturmak ve pazarlarımızı açık tutmak için çabalıyoruz.” sözüne yer verildi.

G20 önderleri, sonuç bildirisinde, ticaret ve yatırımlar konusunda, pazarları açık tutacaklarını ve Dünya Ticaret Örgütü’nün gerekli olan ıslahatları destekleyeceklerini belirtirken, bu bahiste global “eşit şartlar” oluşturmak için çalışacaklarını belirtti.

 

– Global iktisat ve ticari gerilimler

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, tepe sonunda düzenleği basın toplantısında, iklim değişikliği konusunda G20 üyeleri ortasında “büyük görüş farklılıkları” olmasına karşın, önderlerin ortak bir yer bulduklarını söyledi.

G-20 başkanlarının üye ülkelerin güçlü global ekonomik büyümeye öncülük etmesi gerektiği konusunda fikir birliği içinde olduklarını belirten Abe, “Küresel iktisat, ticari tansiyonlar devam ettikçe aşağı istikametli risklerle karşı karşıya kalmaya devam edecek.” yorumunu yaptı.

Dünyanın dört bir yanından 2 binden fazla gazetecinin takip ettiği doruğa, 37 devlet ve hükümet lideri ve ortalarında Avrupa Birliği’nden de delegelerin yer aldığı yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

Osaka’da tepede önderleri korumak için geniş güvenlik tedbirleri alındı. Tepe müddetince 32 binden fazla kolluk kuvveti misyon yaptı.

Suudi Arabistan, gelecek yıl G20 devir lideri olarak Kasım 2020’de gerçekleştirilecek G20 Başkanlar Doruğu’na mesken sahipliği yapacak.

Başa dön tuşu