Fransa’dan emeklilik yaşını yükseltme kararı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatının içeriğini açıkladı.

Mevcut emekliliğe ayrılma yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e ulaşacağını anlatan Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödemiş olmak gerekeceğine işaret ederek, otomatik olarak emekliliğe ayrılış hakkı olan 67 yaşı koruma edeceklerine işaret etti.

Bazı mesleklerdeki yıpranma hissesinin göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Borne, mesleksel yıpranmaların önlenmesine ait 1 milyar euroluk bir fon oluşturulacağını söyledi.

En düşük emekli maaşı yaklaşık 1200 euro olacak

Borne, en düşük emeklilik maaşının taban fiyatın yüzde 85’ine yükseltileceğine söz etti. Böylece, en düşük emekli maaşı aylık yaklaşık 1200 euro olacak.

Farklı emeklilik çeşitlerinin ekseriyetine son vereceklerini değinen Borne, bunun işe yeni alınanlar için geçerli olacağını kaydetti.

Öte yandan, kelam konusu ıslahat kapsamında erken yaşta çalışmaya başlayanlar daha erken emekliliğe ayrılabilecek ve personeller 44 yıldan fazla çalışmak zorunda olmayacak.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, emeklilik ıslahatının 2030’da 17,7 milyar euro getireceğini söz etti.

Muhalefet emeklilik ıslahatına tepkili

Boyun Eğmeyen Fransa partisi Milletvekili Mathilde Panot, Twitter’dan yaptığı açıklamada, iktidarın emeklilik projesinin “arkaik, adaletsiz ve acımaz” olarak niteleyerek “Sonuç: Bayan Borne hiçbir şeyden utanmıyor” tabirine yer verdi.

Geçen yılki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olan Boyun Eğmeyen Fransa partili Jean-Luc Melenchon, Twitter hesabından, hükümetin duyurduğu emeklilik ıslahatını “ciddi toplumsal gerileme” olarak kıymetlendirdi.

Ulusal Birlik (RN) Milletvekilli Marine Le Pen, Twitter’da, “Fransızlar, bu haksız ıslahatı engellemek için tüm kararlılığımıza güvenebilirler” yazdı.

Ülkedeki farklı sendikalar ortak açıklama yayımlayarak, emeklilik ıslahatına karşı 19 Ocak’ta grev ve sokağa inme davetinde bulundu.

Başa dön tuşu