Ford Almanya’da işçi çıkarmayı planlıyor

Alman haber ajansı DPA’nın haberine nazaran, yapılan iki toplantıda şirketin iş kurulu, çalışanlara işten çıkarmalar hakkında bilgi verdi.

Söz konusu fabrikada 15 bin kişiyi istihdam eden Ford, husus hakkında şimdi kamuoyuna açıklama yapmadı.

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall ise şirketin eser geliştirmede 2 bin 500’e kadar ve idari konumlarda ise 700’e kadar çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

IG Metall açıklamasında, genel olarak Ford’un Almanya tesislerinin geleceği konusunda son derece telaşlı olunduğu aktarılarak, şirketin işten çıkarma planını uygulaması halinde iş bırakma aksiyonları yapılacağı söz edildi.

45 bin bireye istihdam sağlıyor

Geçen yıl Köln’deki fabrikasını elektrikli araç üretim tesisine dönüştürmek için 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyuran Ford, Avrupa’daki fabrikalarında 45 bin bireye istihdam sağlıyor.

Avrupa fabrikalarında tekrar yapılanma sürecini yöneten Ford, geçen yıl fabrikaların elektrikli araç üretimine uygun hale getirilmesi sırasında ABD’de ve Hindistan’da birkaç bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Ford’un işten çıkarmalara yönelik planının ABD’de Enflasyon Azaltma Yasası ile ülkede üretilen elektrikli araçlar için büyük teşvikler verilmesi nedeniyle, Avrupa’da otomotiv üreticilerinin yer değiştirme telaşlarının arttığı bir devirde gelmesi dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu