Fiyat yerle bir oldu!

Blokzincir platformu Holograph’ın protokolün operatör sözleşmesinin hacklendi. Hacker’ın 1 milyar token basmasıyla HLG’nin fiyatı yüzde 79,4 düştü.

Holograph’ın X hesabı, siber saldırıyı 14 Haziran’da doğruladı. Hesap, o zamandan beri ilk saldırıyı düzelttiğini ve hacker’ın hesaplarını dondurmak için kripto para borsası ortaklarıyla birlikte çalıştığını ortaya çıkardı. Holograph, kendi soruşturmasını başlattığını ve kolluk kuvvetleriyle temasa geçtiğini ekledi.

kripto hacker

Hacker saldırıyı nasıl gerçekleştirdi?

Etherscan’e göre 1 milyar HLG tokeni, akıllı sözleşme güvenlik açığından yararlanarak bilgisayar korsanı tarafından dokuz işlemde basıldı. İlk basım 13 Haziran’da gerçekleşti. Bunlardan yedisi 100 milyon token halinde gönderildi.

HLG’nin fiyatının düşmeye başlaması yalnızca 10 dakika sürdü. Dokuz saat içinde token yüzde 79,4 düşüşle 0,014 dolardan 0,0029 dolara geldi. CoinGecko‘ya göre HLG’nin piyasa değeri bu zaman diliminde yaklaşık 22 milyon dolardan 4,8 milyon dolara düştü. HLG o zamandan beri hafifçe toparlanarak 0,008 dolara yükseldi.

Mevcut fiyatlarla, 1 milyar HLG token’ı 7,4 milyon dolar değerinde fakat hacker, basılan HLG’yi çoktan Tether’e dönüştürmeye başlamıştı.

Risk sermayesi şirketi CMT Digital’in kripto para araştırmacısı Matt Casto, bilgisayar korsanının 26 gün önce Holograph’ın operatör sözleşmesi adresini finanse eden kötü niyetli bir geliştirici olduğuna inanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Başa dön tuşu