Fitch Ratings/Liddell: Zayıf TL bankaların varlık kalitesine baskı uyguluyor

Fitch Ratings Kredi Analisti Lindsey Liddell, Bloomberg HT’deki Fokus programında Güzem Yılmaz Ertem’e konuk oldu.

Liddell, Fitch’in raporunda Türkiye’deki ve Latin Amerika’daki bankaların en hassas olanlar olduğu belirterek Türk bankalarının negatif görünüme sahip olduğunu söyledi.

Analist, “Türkiye’deki bankaların çoğunluğu negatif görünüme sahip. Bu da bankaların kredi portföyündeki baskıyı yansıtıyor. Zayıf Türk Lirası ve Dövizde oynaklık var. Bunlar aslında bankaların varlık kalitesine baskı uyguluyor. Bankaların son sermayelerine baktığımızda da risk oluşturduğunu söyleyebilirim” dedi.

Merkez Bankası liderinin değişmesinin bankacılık sistemine olan tesirlerini de pahalandıran Liddell, “Faiz oranları aşağı gelecek olursa varlık kalitesi açısından destekleyici olacaktır. Birebir vakitte potansiyel olarak büyümeyi teşvik edecektir. Faiz oranları çok süratli bir biçimde aşağı gelecek olursa bu döviz oranı için risk yaratacaktır” dedi.

Liddell’in konuşmasında öne çıkan öbür ayrıntılar şöyle;

“Ekonomik büyüme bankaların varlık kalitesini ve iç hacmini takviyeler. Lakin Türkiye için ekonomik büyüme ne kadar güçlü devam edebilir sorusu sorulmalı. Türkiye bankacılık bölümünde gördüğümüz şey; kredi büyümesi 2018 yılı düşünüldüğü vakit keskin bir formda düştü ve 2019 yılında baskılanmaya devam etti. Kamu bankaların kredi büyümesinin ana destekçisi olduklarını bu yılın birinci çeyreğinde gördük. Türkiye’de genel manada 2019 yılı için bankacılık kesimindeki büyümenin etkisiz olacağını düşünüyoruz”

 

Başa dön tuşu