Federal temyiz mahkemesi, otel davasında Trump’ı haklı buldu

Federal temyiz mahkemesi, ABD Lideri Donald Trump’ın Washington’daki otelinden ”anayasaya alışılmamış bir formda kar sağladığını” argüman eden davada Trump’ı haklı buldu.

Trump’ın Washington’da Beyaz Saray yakınlarındaki yabancı devlet ve hükümet yetkililerin kaldığı lüks otelinden kar sağladığına ait dava, Trump’ın lehine sonuçladı.

ABD’yi ziyaret eden yabancı devlet ve hükümet yetkililerinin özellikle Trump’ın otelinde kalmayı seçtiği ve Trump’ın bu biçimde ”kar sağladığı” tarafında açılan davada, Maryland federal mahkemesi, Trump’ın Florida’daki oteli ve öteki varlıklarının dava dışında bırakılmasına, Washington’daki oteline ait dava sürecinin ise devamına karar vermişti.

Temyiz mahkemesi ise federal mahkemenin kararını bozarak, Trump’ın Washington’daki otelinden anayasaya karşıt bir biçimde kar sağladığını argüman eden davada Trump’ı haklı buldu.

ABD anayasasına nazaran, ABD Liderleri da dahil federal hükümet yetkilileri misyonda oldukları sürece yabancı bir devletten armağan ve yarar tabir eden hiçbir şeyi kabul edemiyor.

Demokratlar ise Trump’ın lider olduğu günden beri birçok yatırımı üzerinden yabancı ögelerden gelir sağlamaya devam ettiğini ve bunun anayasayı ihlal manasına geldiğini savunuyor.

Trump ise mahkeme kararının akabinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”derin devlet ve Demokratlarca uyarlanan cadı avını kazandığını” belirterek, ”Başkanınız olarak size hizmet etmek ve güzel bir iş çıkarmak için para kazanmak yerine servet kaybediyorum, üstelik maaş da almıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

Başa dön tuşu