Fed Tutanakları: Çoğu Fed üyesi faiz indirimi için güçlü zemin görüyor

(güncellendi)

Fed yetkilileri, Haziran ayındaki toplantıda, ABD iktisat görünümüne yönelik belirsizlikler ve aşağı istikametli risklerin kıymetli ölçüde arttığı değerlendirmesinde bulundu ve bu durum faiz indirimi için yerin güçlenmesine neden oldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Çarşamba günü açıklanan 18-19 Haziran toplantı tutanaklarında, “Çoğu iştirakçi, bu son gelişmelerin devam edeceği ve ekonomik görünüm üzerinde baskı oluşturacağının anlaşılması durumunda ek para siyaseti genişlemesine gerek duyulacağı değerlendirmesinde bulundu,” denildi.

Tutanaklarda, birkaç siyaset yapıcının, kısa vadeli faiz indiriminin risk idaresi açısından garanti edildiğini, çünkü bu durumun iktisada yönelik gelecekteki muhtemel aksi şokların tesirlerine tampon sağlanmasına yardımcı olabileceğini belirttiği kaydedildi.

Fed’in son toplantısının tutanakları, Fed Lideri Jerome Powell’ın kanun yapıcılara yaptığı konuşmadan birkaç saat sonra yayımlandı. Powell bu konuşmasında, ABD merkez bankasının bu ayki toplantıda faiz indirimine yakın olduğunu işaret etti. Fed Lideri, iktisadın ticaret tansiyonları ve sakin enflasyon dahil aşağı taraflı risklerle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Enflasyona yönelik kaygılar de tutanaklarda kıymetli bir yer kapladı. Birçok iştirakçi, yalnızca enflasyona yönelik risklerin aşağı tarafta eğilim göstermediğine, tıpkı vakitte enflasyon beklentileri göstergelerinin de Komite’nin yüzde 2 enflasyon gayesi ile uyumlu düzeylerin altında olabileceğine dikkat çekti.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 1.5 düzeyinde gerçekleşti ve bu gösterge son yedi yılın büyük kısmında Fed’in maksat düzeyinin altında kaldı.

 

Başa dön tuşu