Fed/Mester: Faiz indirimi piyasada negatif havayı güçlendirebilir

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, çalışma arkadaşlarının birçoklarının faiz indirimine yönelmesi ve piyasanın da bu biçimde bir beklenti içinde olmasına karşın, bu ayki toplantıda bu türlü bir hareketin aleyhinde bir argüman öne sürdü.

Salı günü Londra’da konuşan Mester, kendisinin baz kestirimin 2019 yılında, aşağı istikametli sirklerin artmakta olduğunun farkında olmasına rağmen, daha yavaş lakin hala sağlam, yüzde 2 civarında bir büyüme olduğunu söyledi.

Mester, “Bu safhada faiz indirimi, bu temel görüşüm olmamasına rağmen, görünümün kötüleştğine ait negatif görüşü güçlendirebilr,” dedi ve faiz indiriminin ayrıyeten, mevcut faiz düzeyi düşünüldüğünde finansal dengesizlikleri de teşvik edebileceğini ve bunun da hedefe ziyan vereceğini kelamlarına ekledi.

Mester ve onun üzere düşünenler, 30-31 Temmuz’da Washington’da gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında, öteki çalışma arkadaşlarını faiz indirimine karşı görüşlerine ikna etmekte zorluk çekecekler.

Geçen ay, FOMC faiz indirimlerine açık olduğunu işaret ettiğinde, 17 siyaset yapıcısının sekizi bu yıl faiz indirimine gidilmesini beklediğini işaret etmişti. Fed Lideri Jerome Powell, toplantı sonrası yapacağı açıklamada, kendisinin de faiz indirimine taraf olanlar ortasında olduğunu işaret edebilir.

Yatırımcılar, bu gelişmelerin ışığında, Temmuz ayında faiz indirimine gidilmesine neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Federal fon faiz (Fed gösterge faizi) vadelileri 31 Temmuz’da faiz indirimini yüzde 100 olasılıkla fiyatlıyor. Salı günü itibariyle, 50 baz puanlık indirim mümkünlüğü yüzde 20 olarak görülüyor.

 

Başa dön tuşu