Fed/Harker: 25 baz puanlık artışlar uygun olacak

Philadelphia Fed Lideri Harker, Perşembe günü Malvern’de bir aktiflikte yaptığı konuşmada, Fed’in faiz artış suratına ait yorumda bulundu.

Harker, faiz oranlarının artırılacağını öngördüğü konuşmasında, “Oranları bu yıl birkaç kere daha artıracağımızı düşünüyorum, fakat bence faiz oranlarını bir seferde 75 baz puan artırdığımız günleri katiyetle geride bıraktık.” dedi.

Faiz oranlarının ileriye dönük olarak çeyrek puanlık artışlarla yükseltilmesi gerektiğini lisana getiren Harker, “Bana nazaran 25 baz puanlık artışlar ileriye dönük olarak uygun olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Harker, bu yıl resesyon beklemediğini, buna rağmen ABD iktisadının yaklaşık yüzde 1 büyümesini öngördüğünü belirtti. Harker’a nazaran, yaklaşık yüzde 2’deki “trend büyümeye” 2024 ve 2025’te ulaşılacak.

On yıllardır en agresif sıkılaştırma kampanyasının son noktasına yaklaşan Fed, arka arda dört kere yaptığı 75 baz puanlık faiz artışının akabinde Aralık 2022’de yarım puanlık faiz artışı yaparak faiz artış suratını düşürmüştü.

Başa dön tuşu