Fed/Evans: İki faiz indirimi 2021’e kadar enflasyonu yükseltebilir

Chicago Fed Lideri Charles Evans, Chicago’da gazetecilere verdiği mülakatta, “İki faiz indirimi 2021’e kadar enflasyonu yükseltebilir” dedi.

Politika yapıcıların enflasyonu yüzde 2’nin üzerine çıkarmayı amaçlaması gerektiğini söyleyen Evans, “Şu anda nötrüm lakin hedef enflasyonu yükseltmek olur ise daha destekleyici ve genişlemesi olabilir” yorumunu yaptı.

Evans, “Enflasyonun maksadın altında seyretmekte olması konusunda tedirginim. Siyaset yapıcılar enflasyonu yüzde 2 ‘nin üzerine itmekte istekli oldukları sürece cari Fed çerçevesi yeterli” biçiminde konuştu.

Charles Evans, “Ticaret ortamındaki belirsizlikler işletmelerin uzun vadeli planlar yapmasını zorlaştırıyor. Risk idaresi aşağı taraflı risklerin gerçekleşmesi durumunda biraz daha genişlemeci olmak manasına geliyor. Ancak çok ileri gitmek istemiyoruz” dedi.

ABD iktisadının temellerinin hala çok sağlam olduğunu düşünüyorum diyen Evans, “İstihdam piyasası enerjik, Fed hala cari iktisatta tam istihdamın ne manaya geldiğini tartışıyor. Tüketici harcamaları hala çok güçlü, işletme yatırımları beklenenden zayıf. 2019’da büyümenin yüzde 2 civarında olmasını bekliyorum” biçiminde konuştu.

Evans’ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunuyor.

Başa dön tuşu