Fed/Brainard: Fed faizi belirlerken aşağı yönlü riskleri dikkate almalı

Fed Guvernörü Lael Brainard, ABD merkez bankasının faiz kararı alırken ABD iktisadına yönelik aşağı taraflı riskleri dikkate alması gerektiğini söyledi. Brainard böylelikle, risk idaresini işaret ederek faizlerin düşürülmesi istikametinde taban olduğunu işaret etti.

Brainard, Scranton, Pennsylvania’da bankacılara yaptığı konuşmada, “Enflasyonun yumuşak tarafta olduğu devirde aşağı istikametli riskleri dikkate almak, risk idaresinin temel unsurlarına nazaran, para siyasetinin izlemesi beklenen yolunu yumuşatma görüşünü öne sürmek olacaktır,” dedi.

Brainard, “Model görünümüm sağlam” dedi.

Fed Guvernörü, tüm kesimler yerli yerine koyulduğunda, itimadı yüksek tüketiciler ve güçlü işgücü piyasası ile birlikte, iktisadın bu yıl şimdiye dek epey uygun gidiyor göründüğünü kelamlarına ekledi.

Brainard, “Finansal dengesizlikler büyüyor, lakin Fed bunları karşı-döngüsel sermaye tamponunu aktive ederek, gerilim testlerini daha faal kullanarak ve kaldıraçlı kredileri daha faal izleyerek çözebilir” dedi.

Brainard, ayrıyeten, Kongre’nin borç tavanına yaklaşımı ve maliye siyasetinin, işletme itimadı ve yatırım planları üzerinde yük oluşturan belirsizlikleri artırdığıuyarısında bulundu.

Fed’in faiz kararı alacağı en yakın toplantı 30-31 Temmuz’da Washington’da düzenlenecek.

Başa dön tuşu