“Faizlerin aşağı çekilmesi otomotivi hareketlendirir”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, “Faizler yüzde 1’ler düzeyindeyken 1 milyonun üzerinde satışlar gerçekleştiği periyotları biliyoruz. Yüksek faiz oranları satın alma kararlarını etkiliyor. Faizlerin aşağı çekilmesiyle hareketlenmenin olacağını öngörüyorum.” dedi.

 

Bozkurt, otomotiv kesiminin yılın birinci 6 ayında gösterdiği performansa ait AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Yüksek faiz ve kur dalgalanmalarıyla birlikte 2019’un sıkıntı bir yıl olmasını beklediklerini tabir eden Bozkurt, yılın birinci 6 ayında Türkiye araba ve hafif ticari araç toplam pazarında bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 44,77, yalnızca araba pazarında da yüzde 43,31’lik azalış yaşandığını anımsattı.

Mevcut yatırımların devam etmesi için otomotiv bölümündeki satışların 600 bin adetlik barajın altına inmemesi gerektiğine işaret eden Bozkurt, “Bu sayıya ulaşılamamasındaki en büyük etkenler kur dalgalanmaları ve yüksek faiz. Faizler yüzde 1’ler düzeyindeyken 1 milyonun üzerinde satışlar gerçekleştiği periyotları biliyoruz. Yüksek faiz oranları satın alma kararlarını etkiliyor. Faizlerin aşağı çekilmesiyle hareketlenmenin olacağını öngörüyorum.” halinde konuştu.

“ÖTV ve KDV indirimi kesime olumlu katkılar yaptı”

Ali Haydar Bozkurt, Kasım 2018’de yürürlüğe giren, sonrasında da 30 Haziran 2019’a kadar uzatılan ÖTV ve KDV indiriminin bu süreçte bölüme olumlu katkılar yaptığını kaydetti.

Devletin dala takviye vermeyi devam edeceğine inandıklarını belirten Bozkurt, “İçinde bulunduğu koşulları da göz önüne aldığımızda 30 Haziran itibariyle sona eren bu uygulamanın bölümümüze birtakım negatif tesirlerinin olabileceğini düşünüyoruz.
Sektör olarak bugüne kadar her vakit bardağın dolu tarafına bakmaya uğraş gösteren bir yaklaşım içinde olduk. Bu niyetten hareketle devletimizin birtakım tedbirler ve uygulamalar ile otomotiv bölümüne dayanak vermeyi sürdüreceğine inanıyorum.” dedi. 

“İkinci yarıda toplam pazarda bir hareketlenme olacaktır”

Yıl sonu beklentilerini de paylaşan Bozkurt, “Bu yılın başında toplam otomotiv pazarının 400 binler civarında olacağını kestirim ediyorduk. 2019’un birinci 6 ayına baktığımızda pazar bir evvelki yıla oranla yaklaşık yüzde 45 geriledi. Yılın ikinci yarısında toplam pazarda bir hareketlenme olacaktır. Filo satışları ve hurda teşviki ile 350 bin adetleri zorlayabiliriz niyetini taşıyorum.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Yılbaşında belirlediğimiz amaçlara paralel bir seyir izliyoruz”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Bozkurt, Toyota’nın bölümdeki adetsel düşüşe karşın yılın birinci 6 ayında pazar hissesini artırdığını aktararak, şunları söyledi:

“Yılbaşında belirlediğimiz amaçlara paralel bir seyir izliyoruz. Bilhassa yeni modellerimizin eser gamımıza katılmasıyla satışlarımızda hareketlilik gözlemledik. Bilhassa tüm binek modellerimizin birer hibrit versiyonu olması bu ivmelenmeye büyük takviye verdi ve satışlarımızın yaklaşık yüzde 50’sini hibrit eserler oluşturdu. Toyota olarak yılın 6 ayında 11 bin 127 adetlik satış ve yüzde 6,4’lük pazar hissesine ulaştık. Böylece birinci 5 marka ortasındaki yerimizi aldık. Yıl sonuna kadar bu durumumuzu daha da ileri taşıyacağımızı düşünüyorum.”

Bozkurt, bunun yanında bu süreçte hiçbir lansman planlarını ertelemediklerini ve yeni araçlarla pazarda yer aldıklarını vurgulayarak, “Toyota olarak 2019 yılını yaklaşık olarak yılın başında belirlediğimiz amaca yakın adetlerde kapatmayı öngörüyoruz. Lakin pazarın seyrini gözeterek koşullara nazaran satış planlarımızı revize edebiliriz.” dedi.

Başa dön tuşu