EVSİD Başkanı Özger: Kur yüzde 7-10 artarsa ihracatçı rahatlar  

CEMRE PARILTI KARACA

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Lideri Talha Özger, 2023’ün birinci iki çeyreğinde kurda artış beklediklerini söyledi.

Ev ve mutfak eşyaları kesiminin 2023 yılı amaçlarını açıkladığı toplantıda Bloomberg HT’ye konuşan Özger, “Bu yıl birinci ve ikinci çeyrekte kur biraz daha artacak ve bu artış bizim için daha uygun olacak. İlerleyen devirlerde kurda artış olursa burada artan maliyetleri ve personellik maaşlarındaki artışları ihracata yansıtabiliriz. Şu anki artı yanımız hammadde fiyatları stabil gidiyor. İhracat çarklarının dönmesi için bizler de ihracat pazarlarımızda çok büyük fiyat artışları yapmadık. Müşterilerimizi kaybetmemek için fiyat artışı yapmadık. Kur yüzde 7-10 düzeylerinde artış gösterirse bizim için rahatlatıcı bir durum olur” açıklamalarında bulundu.

“Fiyatlarda 1. çeyrekte yüzde 10-15 artış olacak”

Özger 2023’ün birinci çeyreğinde mesken eşyası alanında fiyatlarda artış olacağını söyleyerek kelamlarına şöyle devam etti: 2022’de fiyatlarımızı kademeli bir biçimde arttırdık. Hammadde fiyatları 3 katına çıktığı vakitlerde bile ansızın fiyat artışları yapmadık. Bu yıl da birebir olacak. Zamansal olarak birinci çeyrekte yüzde 10-15 oranında bir artış olacak.

Başa dön tuşu