Euro Bölgesi iş aktivitesinde yıla sürpriz başlangıç

S&P Küresel’in bilgilerine nazaran Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet dallarını kapsayan bileşik PMI endeksi Ocak ayında 49,3’ten 50,2’ye yükseldi. Beklenti 49,8’di. Endeks böylelikle Haziran ayından beri birinci kere kritik 50 eşiğini aştı.

Endeksin 50’nin üzerinde paha alması dalda büyümeye işaret ediyor.

Bölgede hizmet PMI endeksi 50,7’ye yükseldi. Beklenti 50,1’di. İmalat PMI endeksi ise 48,’e yükseldi. Bu, 5 ayın en yüksek düzeyi olsa da hala daralma bölgesinde kaldı. Beklenti 48,5’ti.

S&P Küresel Şef Ekonomisti Chris Williamson Euro Bölgesi iktisadının istikrar kazanmasının bölgenin sakinlikten kaçabileceğine dair bir ispat olduğunu söyledi.

Enflasyondaki yavaşlama, güç kriziyle çaba eden Euro Bölgesi’nde hava şartlarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve tedarik zinciri sıkıntılarındaki azalma üzere faktörler iktisada dair iyimserliğe neden oluyor. Lakin yeniden bugün bölgenin en büyük 2 iktisadı olan Almanya ve Fransa’da açıklanan datalar hala tablonun problemli olduğunu ortaya koydu.

Almanya’da hizmet PMI endeksi 50,4’e yükselerek kestirimleri aşarken imalat PMI 47 ile 48’lik iddianın altında kaldı. Fransa’da hizmet PMI endeksi 49,2’ye düşerken imalat PMI 50,8 ile 49,5’lik iddiası aştı.

Başa dön tuşu