Ethereum’un (ETH) 2.000 Doların Üzerinde Yeni Zirveler Belirlemesine Neden Olabilecek 2 Katalizör

Lider altcoin Ethereum, piyasanın içinde olduğu bu büyük düzeltmede yaklaşık %30 kıymet kaybetti.

Düzeltme, Ethereum’un haftanın en düşük düzeyi olan 1.356 dolara kadar gerilemesine neden oldu ve varlığın bu yılın başından bu yana elde ettiği %176’lık bir fiyat artışı ve Mart 2020’den bu yana gördüğü %2.168 parabolik artışta kayıp yaşamasına neden oldu.

Kripto para piyasasında neredeyse her kripto para büyük kayıplar yaşadı. Buna, Ethereum ile daha yüksek müspet korelasyona sahip önder kripto para ünitesi olan ve tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %21.72 düşen Bitcoin de dahil. Binance Coin’in BNB’si, Polkadot’un DOT’u ve Chainlink’in LINK’ı da emsal yahut daha yüksek marjlarla düşüş yaşadı.

Bununla birlikte birçok analist, piyasanın global ekonomik belirsizliğe karşı genel yükseliş görünümü göz önüne alındığında, devam eden fiyat düzeltmesini bir alım fırsatı olarak kıymetlendirdi.

Bağımsız bir piyasa analisti olan Michaël van de Poppe, “Bu düşüşleri, durumlarınızı artırmak yahut piyasalarda bir durum bekliyorsanız biriktirmek için kullanmalısınız” dedi. “Piyasaların çoğunluğu daha yüksek vakit dilimi takviye düzeylerine ulaşıyor ve sıçrıyor. Bu hoş.”

Ethereum ayrıyeten, fiyatını 2.000 doların üzerindeki rekor düzeyine yahut hatta daha yükseğe çıkarabilecek muteber temeller sundu. İşte ETH/USD oranlarını yükseltebilecek iki katalizör.

1. Nisan Ayındaki Hard Fork

Ethereum geliştiricileri geçen hafta, uzun vakittir beklenen Berlin hard fork’unu Nisan ortası için planladıklarını duyurdu. Güncelleme, Ethereum token’larının bir proof-of-work zincirinden, ağda büyük bir sorun olarak nitelenen süreç fiyatları meselesini çözmeyi hedefleyen bir proof-of-stake platformuna dönüşmesini sağlayacak.

Ethereum, BitInfoCharts.com tarafından sağlanan bilgilere nazaran, süreç fiyatlarının son vakitlerde 30 doların üzerine çıkmasıyla birlikte kısa vadeli aksilikler yaşadı. Pazartesi sabahı geç saatlerde, kripto para piyasasındaki düşüş sırasında, süreç fiyatları 50 dolara kadar yükseldi ve bu da Ethereum tabanlı projelerin –merkeziyetsiz borsa UniSwap gibi- verimli bir formda çalışmasını kıymetli hale getirdi.

Bir kripto para ünitesi analisti olan Carl Davis, Ethereum’un yüksek süreç fiyatları problemini kullanıcıları bilhassa de yeni çıkan Binance Smart Chain olmak üzere rakip blokzincirlerine yönlendireceğini belirtti. BSC hacimleri, son vakitlerde Ethereum ile tıpkı düzeylere yükseldi.

Ethereum geliştiricilerinin evvelki beyanlarına nazaran, Proof of Stake’e tam geçiş Aralık 2021’de gerçekleşebilir. Bununla birlikte, verimli bir Ethereum blokzincirine ulaşmaya yönelik olumlu bir adım, Ethereum’un ikinci en büyük blokzinciri projesi pozisyonunu sağlamlaştırabilir.

2. Artan Ethereum Cüzdanları

Yakın vakitteki düşüşüne karşın, Ethereum ağındaki toplam cüzdan sayısı büyüme kaydetti.

Veri tahlil firması Santiment, Salı günü bir tweet ile ETH’nin benimsenme oranını gösterdi ve bunun satın alma fırsatlarını gösterdiğini söyledi. Geçmişe bakıldığında, daha yüksek sayıda yeni cüzdan, trader’ların gelecekte varlığı daha fazla oranda satın alabileceklerini gösteriyor.

“Ethereum, Cumartesi günü yapılan #ATH’den %12.6 düşüşle 1.779 dolarlık piyasa fiyatına geri döndü. Lakin, $ETH ağında oluşturulan etkin cüzdanların ve yeni cüzdanların sayısı besbelli bir trendde artıyor. Bilgi sinyallerimiz aracılığıyla yakında satın alma fırsatları ortaya çıkabilir.”

Ethereum (ETH) yayın saati itibariyle 1.429 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Başa dön tuşu