Ethereum 2.0 Beacon Chain, İlk Hard Fork’una Hazırlanıyor

Ethereum 2.0 Beacon Chain’de gerçekleşecek olan hard fork, sorunları giderme ismine kritik güncellemeler sunacak.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 15 Şubat Pazartesi günü Ethereum 2.0 Beacon Chain’in birinci hard fork yükseltmesi planını yayınladı. HF1 olarak isimlendirilen bu hard fork yükseltmesi, geliştiricilerin Beacon Chain’e yeni özellikler sunmasına da müsaade verecek.

Buterin’in HF1 teklifinin temel maksatları şu formdadır:

  • Light-client (Hafif istemci) takviyesi ekleme
  • Başlangıçta düzeltilemeyecek kadar geç keşfedilen beacon chain’deki birtakım zayıflıkları düzeltme
  • Daha büyük değişikliklerin (parçalama, birleştirme) yapılması gerekmeden evvel, hard fork sistemini nispeten küçük bir değişiklikle test etme

Bu yeni özellikler, gelecekte yapılacak ek değişikliklerin de temelini oluşturacak. Hard fork ile yapılan en değerli yükseltmelerden biri, light-client eklenmesidir. Bu, düğümlerin asgarî kaynak ihtiyacı olan taşınabilir aygıtlarda bile çalışabileceği manasına gelir. Bu, rastgele bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcıya güvenmek yerine blok zincirini kendi başlarına doğrulayabilen süreçleri rahatlatacaktır. Bununla bir arada ayrıyeten tarayıcı ve mobil aygıtlarla blok zinciri daha az güç harcayarak takip edebilme imkanı da sunulacaktır.

Light-client tanıtımı, özel hedefli “senkronizasyon komiteleri” aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Vitalik Buterin, blog yazısında şöyle diyor:

“Beacon Chaine’e rastgele örneklenmiş bir senkronizasyon komitesi ekliyoruz. Bunun gayesi, light-client’lerin düşük ölçüde ek yük ile zincirin başını belirlemesine müsaade vermektir.”

Başa dön tuşu