Eski Başkan Yardımcısı Pence’de de ‘gizli belge’ bulundu

Eski ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’in avukatı Greg Jacob’un, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi (NARA) yetkilisi Kate Dillon McClure’e yazdığı mektupta, 2017-2021 yıllarında eski Lider Donald Trump periyodunda lider yardımcılığı vazifesini yürüten Pence’in, Indiana’daki konutunda yapılan aramada “az sayıda” zımnî evrakın bulunduğunu aktardı.

Jacob, ABD Lideri Joe Biden’ın meskeninde ve ofisinde kapalı dokümanların çıkmasının akabinde Pence’in de ihtiyaten 16 Ocak’ta meskenini incelemesi için bir avukat tuttuğu bilgisini paylaştı. Avukatın potansiyel olarak “hassas ve gizli” bilgiler içeren az sayıda doküman bulduğunu aktaran Jacob, avukatın bu evrakların içeriğine bakmayarak derhal Ulusal Arşivlerle bağlantıya geçildiğini belirtti.

“Gizli” ibareli dokümanların lider yardımcılığının son periyodunda “yanlışlıkla kutulara konarak” Pence’in şahsî meskenine götürülmüş olabileceği bilgisini paylaşan Jacob, eski lider yardımcısının konutundaki bu evrakların varlığından habersiz olduğunu kaydetti.

Jacob, Pence’in kapalı dokümanların korunmasına yüksek değer atfettiğini, bu kapsamda Ulusal Arşivler ile işbirliği yapmaya açık olduğunu tabir etti.

Başa dön tuşu