ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
02.02.2018
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

                       Şirketimiz Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu!nun 01/02/2018 tarih ve 2018/5 sayılı Bülteni ile duyurulan kararlarına istinaden  şirketin  üretimde kullandığı KDV dahil 4.505.742,03-TL’lik yağ bedeline ilişkin olarak Eras Petrol ve Eras Akaryakıt tarafından Ersu şirketine kesilen toplam 2.509.616,12-TL tutarındaki faturaların gerçeğe aykırı kesildiği, bu yolla Ersu varlıklarının şirket dışına çıkarıldığı ve bu işlemler neticesinde Ersu’nun Ali Akman’ın ilişkili olduğu Akman Dış Tic. A.Ş. lehine zarara uğratıldığı iddiasıyla SPK tarafından “örtülü kazanç aktarımı (güveni kötüye kullanma ve sahtecilik)” isnadıyla suç duyurusunda bulunulmuş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2018/136648 Soruşturma numaralı dosyasına kaydolmuştu. 
Bununla birlikte aynı olay ile ilgili olarak “yasal defterlerde, muhasebe kayıtlarında ve finansal tablo ve raporlarda usulsüzlük (özel belgede sahtecilik)” suç duyurusunda da bulunulmuş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2018/136759 Soruşturma numaralı dosyasına kaydolmuştu. Ardından ilk dosya ile bu dosya birleştirilmişti. 
Soruşturma kapsamında yapılan savunmalar akabinde alınan bilirkişi heyeti raporuna göre, sahteliği iddia edilen faturalara ilişkin şirketler nezdinde vergi incelemesi yapılmadığı, faturaların sahteliğinin yetkili vergi inceleme elemanlarının incelemesiyle tespit edilebileceği, ödemelerin banka kanalı ile yapıldığı, SPK tarafından tüketilebilecek enerji miktarına ilişkin araştırmanın objektif verilere göre yapılmadığı, faturaların sahteliğine ilişkin bir tespit olmadığından Ersu’nun zarara uğratıldığına ilişkin bir tespit yapılamayacağı yönünde kanaat bildirilmişti. 
Neticeten, savcılık tarafından dosyadaki tüm şüpheliler(Ali Akman, Mehmet Eskioğlu, Mehmet Yurdal Kökbudak, Müfit Başak, Ömer Nas) açısından TAKİPSİZLİK kararı verilmişti. SPK tarafından takipsizlik kararına itiraz edilmiş ve itirazın sonuçlanması beklenmekteydi. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/10903 Değişik İş sayılı dosyası ile SPK’nın itirazı kesin olarak reddedilmiş ve TAKİPSİZLİK kararı kesinleşmiştir.
 
Saygılarımızla
 

 
 
 
 

http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1088847

BIST

Başa dön tuşu