Erdoğan’dan Davutoğlu ve Babacan’a sert sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekilleriyle genel merkezde kahvaltıda buluştu. Milletvekilleri, yeni partiden sistem revizyonuna, seçimden Cumhur İttifakı’na kadar tenkit ve görüşlerini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yeni parti kurma hazırlığı içinde olan AK Parti’nin kıymetli isimlerine sert sözlerle ikazlarda bulundu.

Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine nazaran, işte o görüşmenin AK Parti kulislerinde konuşulan perde gerisinden notlar…

23 HAZİRAN FIRSAT: Erdoğan, İstanbul seçimleriyle tartışmaya değinirken, “Seçim geride kaldı. Gerekli değerlendirmeler yapılacak. 23 Haziran bir fırsattır, bunu değerlendirelim, konuşalım” dedi. 

“YA MİLLETİN GÖNLÜNE GİRECEKSİNİZ…”

Sisteme dönük tenkitler, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarafsız cumhurbaşkanı konusunda referandum teklifine de karşılık veren Erdoğan, “Eleştirileri hürmetle karşılıyoruz fakat sistem onayını milletten almıştır. Bunun tartışılması eski sisteme dönülmesinden bahsedilmesi millete hakarettir. Millet iradesi mutlaktır. Perde ardında idareler devri bitti. Ya milletin gönlüne gireceksin ya da yönetemeyeceksiniz. 1930’lu yıllarda CHP vilayet liderlerini vali atıyordu bunlara geri dönüş yok” dedi.

BOŞ ÇUVAL ÜZERE DEVRİLECEKLER”

Daha evvel Ali Babacan ile görüşen ve partide kalmalarını isteyen, parti kuranların daha evvel başarılı olamadıklarını vurgulayan Erdoğan bu sefer yeni parti yoluna çıkanlara sert sözlerle yüklendi. Yunus Emre’nin “İlla edep” dizelerini kullanan Erdoğan şöyle dedi:

“AK Parti istikamet partisidir. Bu, halkın ve hakkın istikametidir. Biz bu istikamette devam ediyoruz. Bu istikameti şaşıranlar oldu. Hayallere dalanlar, mühendislik hesaplarıyla pozisyon bulmaya çalışanlar, AK Parti’nin gölgesini kendi gölgesi sananlar içi boş çuval üzere devrilecektir. Onların ne peşinde olduğu değil, bizim ne iş yaptığımız kıymetli. Yunus Emre’nin dizelerinde dediği gibi… Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illa edep illa edep.”

KÜRT SORUNU: Kürt sıkıntısı konusunda da sitemde bulanan Erdoğan, “Biz Kürtler için her şeyi yaptık. Kürt problemi var demek bana, bize hakarettir. Türkiye problemi vardır, Türkiye’yi bir bütün olarak ele almak gerekir. Ben Kürtleri ayırmadım” dedi.

SİSTEMDE REVİZYON: Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde revizyon tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Fuat beyefendi başkanlığında kıymetlendirme yapılıyor. Gereksinim varsa kıymetlendirilir. Uygulamada eksiklikler varsa tespitlerimiz olursa değerlendiririz” dedi.

1,2,3 UYARIR: Milletvekilleri yüklü olarak yeni sistemde geri planda kalmaktan ve bakanlara ulaşamamaktan yakındı. Erdoğan, “Milletvekili ulusal iradenin temsilcisidir. Ulusal irade mutlaktır. O denli şey olmaz. Küme başkanvekillerine genel lider yardımcılarına ulaşın. Bir iki üç uyarır, devam ederse gerekeni yaparız” dedi.

AMERİKA’DA TEK LİDER YARDIMCISI VAR: Milletvekillerinin, cumhurbaşkanı yardımcısının milletvekili olması konusundaki talepleri üzerine de ABD’den örnek verdi. Erdoğan, “Amerika’da o kadar nüfusa bir lider yardımcısı var. Şayet husus seçilmek, meşruiyetse esasen cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bu yeterli” iletisini verdi.

VEKİLLERİN KELAMLARI: Bir milletvekili MHP ile ittifakın tavanda tuttuğunu belirterek, “Ancak tabanda tutup tutmadığını araştırmamız gerekiyor” dedi.

HAVUZ MEDYASI: Bu ortada milletvekillerinden yandaş medya eleştirisi de geldi. Bir milletvekili “Havuz medyasını kimse izlemiyor, herkes Fox izliyor” dedi.

ÖCALAN MEKTUBU: Milletvekillerinden seçimin yenilenmesinin kusur olduğu yolunda tenkit de geldi. “13 bin fark o halde kalsaydı İmamoğlu da rahat edemezdi, mağduriyet algısı da oluşmazdı” yorumu yapıldı. Bu ortada bir milletvekili, “Öcalan son anda CHP’ye oy isteseydi biz seçimi alırdık” diye espri yaptığı öğrenildi.

https://www.haberturk.com/son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-dan-ahmet-davutoglu-ve-ali-babacan-a-sert-sozler-2501470

Başa dön tuşu