Erdoğan vergi ve prim borcu düzenlemesini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim takvimimine ait tarihi net bir formda açıkladı.

Borç yapılandırma ve af konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, kamu alacaklarına getirilen yapılandırmaya ait çerçeviyi şöyle çizdi:

– Tüm bu borçlara belli oranla güncelleme ve taksit imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim belgeleri da bu kapsamda olacak.

– Vergi dairelerine 31 Aralık 2022den evvel 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımızın cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz.

– (Yükseköğrenim kredisi) Endeks dışındaki borcun da tekrar yapılandırılarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz.

– (Kamu alacaklarına düzenleme) Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz.

– Şoförlerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralamalı kaza, drift ve aday şoförlük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.

– Yaklaşık 2,5 milyon şoförün ceza puanı silinecek ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi sağlanacak.

Seçim tarihi netleşti

“Mecliste gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde, seçimlerin 14 Mayısta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız” diyen Erdoğan’ın mevzuya ait açıklaması özetle şöyle:

“Bugün Recep ayına, 21 Şubat’ta Şaban ayına ve 23 Mart’ta Ramazan ayına kavuşuyor, 21 Nisan’da Ramazan Bayramı’na 28 Haziran’da kurban bayramına vasıl oluyoruz.

Bilindiği üzere seçimlerin tarihi 18 Haziran’dı. Bu tarihi hem kurban bayramı arifesi, hasebiyle hac periyoduna, hem çocuklarımızın imtihan takvimine denk gelmesi sebebiyle güncelleme muhtaçlığını duyduk.

Bu anlayışla yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonunda 14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük.

Ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Anlayasımıza nazaran beşte üç çoğunlukla bu tarih güncellemesini Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız. Aksi halde Cumhurbaşkanlığı olarak 14 Mayıs’ta yapılacak takvimle kararımızı alırız. 2023 seçimleri tarihinde yapmayı planladığımız seçimlerin güzel olması temennisinde bulunuyorum.”

Başa dön tuşu