EPDK serbest piyasada elektrik tavan fiyatını indirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güç tavan fiyatlarında indirime gitti.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, “Elektrik piyasamızdaki fiyatlarda düşüş seyri devam ediyor. Konseyimizin aldığı kararla özgür piyasada elektrik tavan fiyatını 4200 tl/mwh’den 3650 tl/mwh’ye düşürdük. Böylelikle hür piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan bilhassa sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin şubat’tan itibaren yüzde 12 seviyesinde düşmesini bekliyoruz” dedi.

Sene başında Güç Piyasası Düzenleme Şurası hür piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 Tl/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürmüş, böylelikle hür piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan bilhassa sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşeceği açıklanmıştı. Piyasadaki fiyat hareketlerini titizlikle takip eden EPDK bugün de yeni bir karara imza attı.

“Olumlu yansıyacak”

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz elektrik üretim maliyetlerinde yaşanan düşüşlerin piyasaya olumlu tesirinin devam ettiğini söyledi. Fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiklerini ve acilen piyasaya yansıttıklarını vurgulayan Yılmaz, maliyet bazlı düşüş seyrinin devam etmesini beklediklerini açıkladı.

Tarifeler hesaplanırken en kıymetli kalem olan özgür piyasa fiyatlarındaki düşüşün yalnızca hür tüketici odaklı düşünülmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, düşüş seyrinin bütün tüketici kümelerinin tarifelerine olumlu yansıyacağına dikkat çekti.

Azami uzlaştırma fiyat düzeneğiyle oluşan havuz ile bütün tüketicileri müdafaaya devam ettiklerini söyleye Yılmaz, “Bunun yanı sıra maliyet bazlı düşüşler de elbette çok değerli. Piyasalarda maliyet bazlı yaşanan bu düşüş öncelikle büyük tüketimi olan sanayi tüketici kümesine direkt yansıyor. Fakat bu düşüş süreci devam ettikçe -ki devam etmesini öngörüyoruz- çok kısa vakit içinde bütün tüketicilerimiz için yansımasını göreceğiz” diye konuştu.

Başa dön tuşu