EPDK: 40 şirket 11 milyar lira geri ödeyecek

Enerji Piyasaları Düzenleme Heyeti (EPDK) 40 şirket hakkında başlattığı idari soruşturma sonucu 10,2 milyar liranın geri ödenmesine karar verdi.

Kurul’un internet sayfasında yer alan açıklamasıyla, sehven ya da kasıtlı olarak Güç Piyasası İşletme A.Ş.’ye yapılan gerçek dışı bildirimler nedeniyle başlatılan soruşturma sonunda 10,2 milyar lira ceza verildiği duyruldu.

Özellikle son aylarda milletlerarası piyasalarda yaşanan inanılmaz maliyet artışlarının ülkede arz güvenliğini sekteye uğratmaması ve tüketicilerimizin de bu maliyet artışlarından korunması için Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) düzeneği kurum tarafından uygulanmaya alındığı hatırlatılan açaklada, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren uygulanan ve Ekim ayında 6 ay için daha uzatılan AUF sisteminin da katkısı ile hiçbir santralın kapatılmadğı, güç arz güvenliğinin sekteye uğramadığının altı çizildi.

Faiziyle ödenecek

“Perşembe günü yapılan toplantısındada konseyimiz; bu muahedeler kapsamında sehven ya da kasıtlı olarak EPİAŞ’a yapılan gerçek dışı bildirimler sebebi ile 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 TL’nin geri ödenmesine karar vermiştir” tabirlerinin yer aldığı açıklamada, cezanın faiziyle birlikte 11 milyar TL’yi aştığı, bu ölçünün AUF sisteminin tabiatı gereği maliyet düşüşü olarak direkt tüketicilerin faturasına yansıtılacağı belirtildi.

İlgili şirketlere geri ödeme talimatının Cuma günü “kayıtlı elektronik posta” (KEP) yoluyla iletildiği aktarılan açıklamada, kelam konusu şirketlerle ilgili idari soruşturmanın da kurum tarafından titizlikle yürütüleceği lisana getirildi.

Başa dön tuşu