Enflasyon verisi Fed beklentilerini değiştirdi

ABD’de merakla beklenen Aralık ayı enflasyonu yıllık yüzde 6,5 oldu. Bu, 1 yıldan uzun müddetin en düşük sayısı olarak kayda geçti. Besin ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da yıllık yüzde 5,7 ile bir yılın en düşük artışını kaydetti.

Yatırımcılar enflasyondaki yavaşlamayla Fed’in faiz artış suratını da azaltacağını düşünüyor. Piyasalarda 31 Ocak-1 Şubat’ta gerçekleşecek toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. Mart ayında faiz artışı yapmayacağına yönelik beklentiler de var. Swap piyasalarında gelecek 2 toplantı için 50 baz puandan daha az artış beklentisi fiyatlanıyor.

İsviçre’deki Pictet Wealth Management’ta Kıdemli ABD Ekonomisti olan Thompson Costerg “Fed bugünkü datada hizmet enflasyonunun yavaşlamasıyla Şubat toplantısında 25 baz puanlık artışla yola devam edebilir” değerlendirmesini yaptı.

Yine bugün açıklanan bilgi, ülkede işsizlik maaşı müracaatlarının geçen hafta tarihi düşük düzeylerde kaldığını gösterdi.

Bloomberg Economics Ekonomisti Anna Wong “Aralık ayı enflasyon verisi, Fed’e 1 Şubat’taki toplantıda faiz artış suratını düşürmek için alan tanıyor. Faizlerde tepe düzeyin Mart ayında yüzde 5 olacağını, yıl uzunluğu da bu düzeyde kalacağını düşünüyoruz.” halinde konuştu.

Washington’daki Piper Sandler & Co. Araştırma Müdürü Roberto Perli Şubat için baz senaryonun 25 baz puan artış olduğunu belirterek “ancak hala 50 baz puanlık artış riski var. En kıymetlisi tepe düzeyin ne olacağı. Bugünkü datanın Fed’in yüzde 5’lik tepe beklentisini değiştirdiğini düşünmüyorum” formunda konuştu.

Başa dön tuşu