Enflasyon sonrası Merkez’den faiz indirim beklentisi artıyor

Türkiye’de enflasyon Haziran ayında yıllık %18.7’den % 15.72’ye inerek aylar sonra en büyük gerilemeyi kaydetti.  

Enflasyon böylelikle geçen sene kur krizinin yaşandığı Ağustos ayı öncesi düzeylere geriledi. Kimi analistler enflasyondaki düşüş ve son haftalarda TL’deki güçlenmeyle Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki PPK toplantısında faiz indirimi yapabileceğini öngörüyor.

BBVA Başekonomisti Alvaro Ortiz enflasyon verisinin dezenflasyon süreciyle uyumlu olduğunu ve bu sayının Merkez Bankası’na gelecek toplantıda fgaiz indirim döngüxsüne başklamak için kapı aççtığınu bildirdi.

Türkiye iktisadı geöçen sene Ağustos ayındaki kur krizinde TL’nin dolara karşı % 30 bedel kayvetmesinin de etkisiylr fiyat yükselişleriyle çaba etti. Krizin akabinde yıllık enflasyon %25’in de üzerine yükselmişti.

Ancak analistler enflasyonu düşürmek konusunda kimi risklere de burgu yapıypr. Cuhrubaşkanı Erdoğan Rus hava savunma sistemi S-400’lerin yakında geleceğini açıkladı. Yatırımcılar Türkiye’nin S400 alımı nedeniyle ABD tarafındasn yaptırımlar geleceği, bu durumun da Türk vbarlıkalrında satışı ve ebflasyon üzerinde baskıya neden olacağı konusunda kaygılı..

FT 

Başa dön tuşu