“Enerji fiyatları yatırımları Avrupa’dan uzaklaştırabilir”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Kristersson, Fransa’nın Strazburg kentinde toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konseyine hitap etti.

AB devir başkanlığını 1 Ocak’ta üstlenen ülkesinin önceliklerini “Avrupa’yı daha yeşil, daha inançlı, daha özgür hale getirmek” olarak özetleyen Kristersson, “Başlangıç noktamız ve herkesin birinci önceliği Ukrayna’dır ve o denli de olması gerekiyor. Öbür hiçbir şey bunun kadar değerli değil” diye konuştu.

Kristersson, “Görevimiz, yalnızca kendi bağımsızlıkları için değil, tıpkı vakitte Avrupalı ​​bir ömür üslubu için de savaşan Ukraynalıları desteklemeye devam etmektir” dedi.

Dönem lideri olarak rollerinin AB’nin Ukrayna’ya daima ekonomik, siyasi, insani ve askeri takviyesini sağlamamız gerektiği manasına geldiğini söyelyen Kristersson, “Ukrayna’nın AB üyeliği yolundaki ıslahatlarının ilerlemesini izlememiz gerekecek. Bu birebir vakitte Ukrayna’nın toparlanması ve tekrar inşası için tahliller üzerinde çalışmaya başlamamız gerektiği manasına geliyor. Tüm memleketler arası ortaklarımızla birlikte savaştan sonra Ukrayna’yı yine inşa etmek, hepimize İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki Marshall Planı’nı hatırlatacaktır. Bu uğraşta dondurulan Rus varlıklarının yalnızca sorunun değil, tahlilin de modülü olması gerekiyor” diye konuştu.

“Uzun vadeli yeni bir stratejiye muhtaçlık var”

İsveç’in öteki önceliklerinin AB içerisinden organize kabahatlerle çaba, ortak ve dengeli bir göç siyaseti olduğunu belirten Kristersson, “AB ekonomik bir devdir. Buna karşın tam ekonomik potansiyelimize ulaşamıyoruz. Üretkenliğimiz geride kalıyor. Bugün araştırma ve geliştirmeye ABD yahut Çin’den değerli ölçüde daha az harcıyoruz ve yüksek güç fiyatları yatırımları Avrupa’dan uzaklaştırabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Kristersson, rekabet edebilirliği ve üretkenliği artırmak için AB seviyesinde uzun vadeli yeni bir stratejiye muhtaçlık olduğunu vurguladı.

Hukukun üstünlüğünün de değerine değinen Kristersson, Mayıs ayında başşehir Stockholm’de bu özel mevzu ile ilgili bir sempozyum düzenleyeceklerini kaydetti.

Başa dön tuşu