EmlakBank’ın aktif büyüklüğü 4,6 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’nin en genç iştirak bankası EmlakBank’ın bu yılın birinci yarısında etkin büyüklüğünün 4,6 milyar TL’ye, kullandırdığı fon ölçüsünün ise 1,7 milyar TL’ye ulaştığı bildirildi.

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, mart ayında faaliyete başlayan EmlakBank, yılın birinci yarısını güçlü bir finansal tabloyla tamamladı.

Aktif büyüklükte 4,6 milyar TL’ye ulaştı ve tıpkı periyotta piyasaya toplam 1,7 milyar TL bedelinde fon plasmanı yaparak dala kıymetli katkı sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EmlakBank Genel Müdürü Deniz Aksu, esaslı bir bankacılık mirası ve Türkiye’nin en genç iştirak bankası olmanın dinamiğini bir ortada taşımanın gururunu yaşadıklarını belirterek, yılın birinci yarısında kaydedilen finansal sonuçların bu gururu pekiştirdiğini aktardı.

Aksu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Katılım bankacılığının en genç üyesi olmakla birlikte, 30 Haziran 2019 prestijiyle aktiflerimizin toplamı 4,6 milyar TL’ye, kullandırılan fon toplamı 1,7 milyar TL’ye, iştirak fonu büyüklüğü ise 2 milyar TL’ye ulaştı. 1926’ya dayanan kökleriyle asli misyonuna sadık kalarak emlak kesimine finansal tahliller üreten Bankamız, bu dalın süratle ilerlemesi için lokomotif misyonu üstlenmeyi hedefliyor. Lokal üretimi desteklerken tıpkı vakitte sürdürülebilir büyümeye hizmet eden EmlakBank, toplumun sosyoekonomik yapısına katkı sağlayacak projelerle faaliyetlerini sürdürüyor.”

2019 yılı için 15 şube hedefi

“100 Günlük İcraat Programı” ile tekrar faaliyete geçirilmesi kararının akabinde Türkiye Emlak İştirak Bankası, 4 aylık kısa bir müddette kurularak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) faaliyet müsaadesi aldı. Türkiye’nin 6. iştirak bankası olma özelliğini taşıyan EmlakBank, 2019 yılı içerisinde Türkiye genelinde 15 şubeye ulaşmayı hedefliyor.

Aksu, mevzuya ait şunları kaydetti:

“Türkiye geneline yaygınlaştıracağımız şube ağımız ve son teknolojiyle oluşturulmuş alt yapımızla tüm Türkiye’nin bankası olacağız. Fizikî yaygınlaşma ve hizmet çeşitliliği için kamu bankalarıyla işbirliğine gideceğiz. Bankamız başta inşaat dalı olmak üzere ekonomik büyüme ve istihdama katkısı yüksek olan stratejik dallara, üreticilerden tüketicilere uzanan ekonomik döngüde sürdürülebilir ve herkes için erişilebilir finansman modelleri sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte iştirak bankacılığına yeni soluk getirecek eser ve hizmet modelleri geliştirerek bu alanın büyümesine, dal hissesinin artmasına katkı sağlamak için somut adımlar atıyoruz. Bu bağlamda iştirak bankalarının pazar hissesinin yüzde 15’e ulaşması gayesinde etkin rol alacağız.”

“Üretim ve istihdama da somut formda takviye olmayı hedefliyoruz”

Aksu, EmlakBank’ın, endüstrileşme ve yerli üretime takviye olmayı kuruluşunun temel nedenlerinden biri olarak tanımladığını, Türkiye’nin daha güçlü bir iktisada sahip olması için bu mevzunun kritik olduğunu vurgulayan Aksu, “Katılım Bankacılığı prensipleri çerçevesinde üretime ve endüstriye ortak olarak katkı sağlayabileceğimiz alternatif finansman yolları geliştirmek öncelikli gayelerimiz ortasında. Bu sayede ülkemizin kalkınması için kıymetli bir öge olan üretim ve istihdama da somut biçimde dayanak olmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte kentsel dönüşüm, güç verimliliği, etraf hassaslığı, yapısal kalkınma ve toplumsal konut projeleri üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Yılın ikinci yarısında hem ülkemize dış kaynak sağlama hem de konut stokumuzu daha sağlam, verimli ve çevreci hale getirme yolunda önemli adımlar atacağız.” tabirlerini kullandı.

 

Başa dön tuşu